НАВЧАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОГО ЗАХИСТУ, ОБЛІКУ
ТА КОНТРОЛЮ ЯДЕРНИХ МАТЕРІАЛІВ
ІМЕНІ ДЖОРДЖА КУЗМИЧА (НЦДК)

В. І. Гаврилюк

    Відділ створений 8 жовтня 1998 р. Керує відділом, к.ф.-м.н. Віктор Іванович Гаврилюк
    НЦДК створений з метою здійснення досліджень у сфері фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів і на виконання розпоряд­ження Кабінету Міністрів України «Про перелік завдань, покладених на Науковий центр «Інститут ядерних досліджень» № 488?р від 3 вересня 1997 р. Наказом по ІЯД відділу присвоєно ім’я керівника американської групи з надання допомоги Україні зі створення державних систем фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів Джорджа Кузмича. Важливу роль у становленні НЦДК відіграли фінансова, матеріально-технічна й методична допомога Міністерства енергетики США, що надавалася за Угодою між Державним комітетом України з ядерної та радіаційної безпеки і Міністерством оборони Сполучених Штатів Америки відносно розвитку державної системи контролю, обліку і фізичного захисту ядерних матеріалів з метою запобігання розповсюдженню ядерної зброї з України, що є імплементаційною до Угоди між Україною і Сполученими Штатами Америки щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню зброї масового знищення від 25 жовтня 1993 р.

    Основні завданнями НЦДК:
    здійснення системного підходу до організації навчання з підтримання та підвищення кваліфікації фахівців з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів;
    розроблення навчальних планів і програм підтримання та підвищення кваліфікації з фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, обліку й контролю ядерних матеріалів, культури захищеності, комп’ютерної безпеки;
    розроблення матеріалів навчальних курсів (план курсу, підручник, посібник для практичних занять, презентаційні матеріали);
    розроблення проектів нормативно-правових актів з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів, культури захищеності;
    надання консультативної допомоги з питань фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів організаціям й окремим фахівцям, причетним до фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів;
проведення робочих нарад з питань аналізу достатності й ефективності чинних нормативно-правових актів з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів із запрошенням на наради представників органів державного регулювання,     державного управління, фахівців з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів;
розповсюдження досвіду, набутого у сфері фізичного захисту ядерних установок і ядерних матеріалів, обліку й контролю ядерних матеріалів, на види діяльності, пов’язані із забезпеченням захисту об’єктів підвищеної небезпеки.

Навчальні посібники з фізичного захисту для підрозділів НГУ

    При виконанні своїх завдань НЦДК взаємодіє з підрозділами Державної інспекції ядерного регулювання України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державного агентства України з управління зоною відчуження, Національної академії наук України, Головного управління Національної гвардії України (НГУ), Національної поліції України, експлуатуючих організацій, інших ліцензіатів, а також з провідними українськими фахівцями з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів.
    НЦДК реалізує покладені на ІЯД завдання з організації та проведення навчальної підготовки з підвищення кваліфікації спеціалістів на підставі ліцензії Міністерства освіти і науки України на підвищення кваліфікації фахівців за спеціальністю 143 «Атомна енергетика», галузь знань 14 «Енергетична інженерія» відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 3022-л «Про ліцензування освітньої діяльності» від 13 грудня 2018 р. і ліцензії Держатомрегулювання України на право провадження діяльності з підвищення кваліфікації фахівців з фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання, серія АВ № 534669 від 26 травня 2010 р.
    Співробітники відділу працюють над: удосконаленням нормативно-правової бази України у сфері фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів, виконують науково-дослідні роботи, спрямовані на розроблення рекомендацій щодо реалізації міжнародних зобов’язань і законів України з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів, проводять курси з підвищення кваліфікації з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів, надають консультативну допомогу з питань фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів організаціям й окремим фахівцям, причетним до фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів, розповсюджують кращий вітчизняний та світовий досвід, набутий у сфері фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів.
    Проекти нормативно-правових актів, розроблені НЦДК, успішно пройшли міжнародну експертизу, погодження українськими зацікавленими державними органами й уведені у дію постановами Кабінету Міністрів України, наказами Державної інспекції ядерного регулювання України, інших міністерств і відомств. Загалом було введено в дію 27 нормативно-правових актів.

IMG_4324 (2)

PC290175 (3)

 

 

О. П. Романова

В. І. Кирищук

    У штаті НЦДК 8 викладачів, з яких 3 кандидати наук (В. І. Гав­рилюк, к.ф.-м.н., О. П. Романова, к.б.н., В. І. Кирищук, к.ф.-м.н.). До читання лекцій та проведення практичних занять за тематикою навчальних програм залучаються, крім співробітників НЦДК, науковці ІЯД, державні службовці Держатомрегулювання України, Міненерговугілля України, військовослужбовці НГУ, фахівці з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів атомних електростанцій та інших ядерних установок України.
    За роки роботи НЦДК розробив навчальні матеріали курсів з фізичного захисту для фахівців підрозділів фізичного захисту (22 курси), з обліку й контролю ядерних матеріалів (9 курсів), для організацій, які мають отримати ліцензію у сфері використання ядерної енергії (1 курс), для інспекторів Держатомрегулювання України (4 курси).

DSC08891

Навчальний курс «Методологія оцінки вразливості»

 

P8311155

Навчальний курс «Неруйнівні методи аналізу ядерних матеріалів»

    З 2015 р. НЦДК за підтримки Міноборони США в рамках Програми зі спільного зменшення загрози розробляє навчальні курси й проводить навчання особового складу підрозділів НГУ, які здійснюють охорону ядерних установок і ядерних матеріалів, а з 2019 р. й інших правоохоронних органів. На сьогоднішній день НЦДК має розроблені, прочитані й удосконалені навчальні курси з фізичного захисту: 24 – для особового складу підрозділів з охорони НГУ; 2 – для персоналу Національної поліції України, 3 – для співробітників АТЦ при СБУ, які беруть участь у реагуванні на кризові ситуації, пов’язані з ядерними й іншими радіоактивними матеріалами. Також НЦДК розробив навчальні матеріали й провів навчання за трьома темами для персоналу УкрДО «Радон», який виконує функції фізичного захисту. Загалом у рамках цієї Програми НЦДК провів 66 курсів (17 виїзних, на базі в/ч АЕС), на яких було навчено 1533 особи.

    Отже, за роки роботи НЦДК провів близько 300 національних навчальних курсів з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів, на яких підвищили свою кваліфікацію майже 5300 українських фахівців з 216 установ і організацій.
    НЦДК бере участь у проведенні навчальних курсів, що організовуються та проводяться на базі НЦДК МАГАТЕ, відповідними структурами Європейської Комісії, національними лабораторіями Міненерго США. За 20 років у НЦДК було проведено 30 подібних навчальних курсів, в яких взяли участь близько 800 іноземних слухачів майже з 30 країн світу.
    Потенціал НЦДК використовується міжнародними установами й організаціями інших країн для проведення регіональних і національних навчальних курсів, семінарів і робочих нарад для фахівців з ядерної та радіаційної безпеки, фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів країн Центральної Європи, СНД та Балтії.
    Навчальний центр є офіційно зареєстрованим членом мережі національних і регіональних навчальних центрів для навчання та досліджень у сфері фізичної ядерної безпеки (NSSC)/Центрів передового досвіду на базі порталу МАГАТЕ NUSEC.
    З 2003 р. НЦДК проводить щорічні українські конференції з фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів. Метою конференцій є обмін досвідом і забезпечення збереження знань у сфері фізичного захисту, обліку й контролю ядерних матеріалів шляхом передавання їх молодим фахівцям і сту­дентам. У конференціях, крім українських фахівців, беруть участь фахівці США, Швеції, Норвегії, Німеччини, Японії, Литви, Білорусі, Узбекистану, Казахстану та інших країн.
    НЦДК має сучасну матеріально-технічну базу для здійснення навчального процесу.

    Крім лекційних аудиторій у НЦДК є:
    навчально-тренувальний майданчик «Комплекс інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту»;
    клас Інтерактивного навчального комплексу «Атомна електростанція з елементами системи фізичного захисту»;
    лабораторія неруйнівного аналізу;
    клас обліку й контролю ядерних матеріалів;
    комп’ютерний клас на 24 посадкових місця;
    лабораторія комп’ютерної безпеки;
    лабораторія радіаційного контролю.

IMG_20180904_135450 (2)

Навчально-тренувальний майданчик
«Комплекс інженерно-технічних засобів системи фізичного захисту»

Інтерактивний навчальний комплекс
«Атомна електростанція з елементами системи фізичного захисту»