Лабораторія радіонуклідів та радіофармпрепаратів

    У 2003 р. за результатами реорганізації структури інституту та СКТБ з ЕВ ІЯД НАН України (далі – СКТБ з ЕВ) у складі ЦЕПАЕ було створено лабораторію радіонуклідів та радіофармпрепаратів, до якої увійшли фахівці відділу радіоактивних та стабільних ізотопів СКТБ.


 

В. А. Агеєв

    Відділ радіоактивних та стабільних ізотопів було створено у складі СКТБ з ЕВ у 1979 р. У відділі було організовано радіохімічні лабораторії І та ІІІ класів. Очолив цей відділ провідний фахівець України в галузі радіохімії В. А. Агеєв. У лабораторії плідно працювали співробітники інституту, зокрема: А. Д. Саженюк, Л. А. Кузіна, Н. Г. Павленко, О. О. Одінцов, С. Л. Вирічек, В. А. Сацюк, М. О. Посохов.
    У 1982 - 1985 рр. згідно з Постановою РМ СРСР та ЦК КПРС В. А. Агеєв керував виконанням робіт з організації в Україні на базі ІЯД регіонального центру з виробництва радіофармацевтичних препаратів для ядерної медицини. За результатами цих робіт уперше в СРСР було організовано випуск радіофармацевтичних препаратів на основі радіонуклідів 123I та 201Tl.
    Розроблені методики було опубліковано у фахових наукових виданнях та захищено авторськими свідоцтвами СРСР та патентами іноземних держав. Для практичної реалізації програми виробництва радіофармпрепаратів на основі 123I та 201Tl було спроектовано та побудовано в корпусі № 113 та у першому боксі на циклотроні У-240 «гарячі камери» з копіюючими маніпуляторами, що дало змогу проводити роботи з відкритими радіоактивними речовинами за I класом. Зокрема, роботи щодо створення приймальної станції опромінених мішеней на циклотроні У-240 виконувалися І. М. Тягуновим.
    З перших днів Чорнобильської аварії (з 2-го травня 1986 р.) колектив відділу брав активну і безпосередню участь у проведенні робіт з ліквідації наслідків аварії на 4-му енергоблоці ЧАЕС. Співробітниками відділу було виконано кілька тисяч радіохімічних аналізів проб ґрунту, води, продуктів харчування та інших об’єктів навколишнього середовища для визначення рівнів забруднення радіоактивними ізотопами 90Sr,131I, 144Ce, 137Cs, 238Pu, 239+240Pu, 241Am та 244Cm.
    У відділі вперше було розроблено унікальні методики визначення 90Sr, 144 Ce, 137Cs та трансуранових елементів в об’єктах навколишнього середовища з одної наважки проби. Застосування цих методик дозволило вирішити дві найважливіші проблеми на той час: про необхідність відселення мешканців Києва та побудови каналу між річками Прип’ять та Дніпро. За виконання цих робіт керівник відділу В. А. Агеєв та О. О. Одінцов були нагороджені Грамотами Державної комісії з ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. У 1986 р. В. А. Агеєва також було нагороджено орденом «Знак Пошани».
    У подальшому В. А. Агеєв разом із с.н.с. ЦЕПАЕ Є. Б. Льов­шиним були керівниками програми Мінчорнобиля України «Транс­уранові елементи в зоні відчуження». Отримані результати дозволили побудувати детальні карти забруднення 90Sr, 238Pu, 239+240Pu, 241Am зони відчуження та оглядові карти для всієї території України, які увійшли до Національного атласу України. Ці роботи також дозволили прогнозувати поведінку довгоіснуючих радіонуклідів в об’єктах навколишнього середовища та їхню потенційну небезпеку для населення.
    Після 2003 р. в лабораторії радіонуклідів та радіофармпрепаратів розпочалися розробки технологій отримання радіофармацевтичних препаратів на основі 131I та 99mTc, які широко використовуються в сучасній ядерній медицині для діагностики та лікування ряду захворювань. Слід зазначити, що потреба в препараті натрію йодиду (131І) значно зросла після Чорнобильської аварії у зв’язку із збільшенням кількості онкологічних захворювань щитоподібної залози у населення України. Наявність дослідницького ядерного реактора ВВР-М ІЯД дозволяє організувати власне виробництво 131I та 99mTc на базі лабораторії радіонуклідів та радіофармпрепаратів.
    З метою започаткування виробництва вітчизняних радіофармпрепаратів (РФП) та контролю їхньої якості виконано великий обсяг робіт, зокрема: розроблено оригінальне технологічне обладнання для роботи з високоактивними зразками, опроміненими в ядерному реакторі; розроблено технологію отримання РФП натрію йодиду (131І), фізико-хімічні характеристики якого відповідають вимогам Європейської фармакопеї; розроблено технологію отримання цирконій-молібденового гелю для заповнення хроматографічних колонок, портативного 99Mo/99mTc генератора; розроблено конструкцію такого портативного генератора для використання безпосередньо в медичному закладі. Фізико-хімічні характеристики РФП натрію пертехнетату (99mTc), який отримується за допомогою генератора, також відповідають вимогам Європейської фармакопеї.
    У рамках проведення реконструкції радіохімічної лабораторії та приведення її стану у відповідність вимогам GMP змонтовано та підготовлено для роботи припливно-витяжна вентиляція, проведено ремонт приміщень, придбано технологічне обладнання, хімікати, лабораторний посуд; проведено доклінічні випробування виготовлених експериментальних партій РФП натрію йодиду (131І) та натрію пертехнетату (99mTc) на експериментальних тваринах, що засвідчило відпо­відність розроблених препаратів референтним препаратам фірми «ПОЛАТОМ» (Польща), які зареєстровано в Україні. Для забезпечення робіт з виробництва РФП було створено лабораторію для доклінічних випробувань РФП на лабораторних тваринах, завершуються роботи із створення лабораторії мікробіологічного контролю якості та умов виробництва.