Лабораторія нейтронної фізики

    Лабораторію нейтронної фізики створено на базі відділу нейтронної фізики 1 вересня 2017 р. як структурну одиницю відділу дослідницького ядерного реактора.

 

В. П. Вертебний

 

А. В. Мурзін

 

О. О. Грицай

    Відділ нейтронної фізики створено в 1973 р. З 1973 по 1987 р. відділ очолював д.ф.-м.н., проф. Вадим Павлович Вертебний, з 1987 по 1998 р. – д.ф.-м.н., проф. Артур Володимирович Мурзін, з 1998 р. по 2017 р. – к.ф.-м.н. Олена Олександрівна Грицай, яка зараз очолює лабораторію нейтронної фізики.
    У лабораторії нейтронної фізики виконуються експериментальні дослідження ядерно-фізичних характеристик атомних ядер: визначення з високою точністю нейтронних перерізів при взаємодії з ядрами квазімоно­енергетичних нейтронів із середніми енергіями, що забезпечує отримання однозначних ядерно-фізичних характеристик, необхідних як для розвитку модельних уявлень про механізми взаємодії нейтронів з ядрами, так і для вирішення прикладних задач ядерної енергетики; удосконалення існуючих та впровадження нових експериментально-розрахункових методик, розробка та впровадження нових інтерференційних нейтронних фільтрів.
    Співробітниками лабораторії отримано значення перерізів реакцій взаємодії нейтронів теплових, резонансних та проміжних енергій з?понад 100 атомними ядрами. Більшість нейтронних даних, а для радіоактивних ядер – усі, було одержано вперше. Уперше досліджено нейтронні резонанси для ядер в області масових чисел А = 130 - 200. Установлено ізотопну залежність густини рівнів збуджених ядер; показано, що нуклідам із числом нейтронів 100 - 110 притаманні властивості магічних ядер, що є експериментальним підтвердженням теорії В. М. Струтинського про зміщення замкнутих оболонок при деформації ядер.
    Одержано великий об’єм спектроскопічної інформації про властивості нижніх збуджених станів. Досліджено закономірності розпаду s-, p- та d-резонансів, залежність радіаційних силових функцій від енергії. Досліджено широке коло середніх та важких ядер для встановлення статистичних та нестатистичних закономірностей розпаду високозбуджених станів ядер. Розроблено та успішно впроваджено на реакторі ВВР-М багатопрофільну експериментальну базу для досліджень взаємодії нейтронів з ядрами методами нейтронної спектрометрії – це установка для одержання та дослідження радіоактивних ядер, унікальні набори нейтронних фільтрів на основі як природних елементів, так і збагачених ізотопів, що дозволяють формувати квазімоно­енергетичні пучки нейтронів, реакційна камера для дослідження високоенергетичної частини спектра нейтронів реактора.
    У лабораторії нейтронної фізики функціонує Український центр ядерних даних (керівник центру О. О. Грицай), що забезпечує надання інформаційної підтримки та послуг в отриманні ядерних даних користувачам в Україні (у тому числі проведення оновлення та підтримки сайту УКРЦЯД http://ukrndc.kinr.kiev.ua/);
    здійснення компіляції експериментальних даних, отриманих українськими вченими, представлення їх у форматі EXFOR для включення до світового банку експериментальних даних CSISRS/EXFOR;
    надання допомоги в підготовці багатогрупових бібліотек для потреб ядерних технологій в Україні, розповсюдженні комп’ютерних програм для фундаментальних і прикладних розрахунків.
    Український центр ядерних даних створено в 1996 р. як підрозділ ІЯД НАН України, з 1998 р. він входить до мережі центрів ядерних даних, що працюють під егідою МАГАТЕ, що забезпечує включення експериментальних результатів українських учених до міжнародного банку даних, сприяє обміну та використанню ядерно-фізичних даних та програмних комплексів, вироблених усією світовою науковою спільнотою, українськими вченими для вирішення фундаментальних і прикладних задач.
    У лабораторії нейтронної фізики функціонує Український центр INIS (International Nuclear Information System), який входить до мережі центрів INIS, що працюють під егідою МАГАТЕ (Український центр INIS створено в інституті в 1973 р.), що забезпечує розповсюдження інформації в галузі ядерної науки та техніки, отриманої в Україні, серед міжнародної наукової спільноти, а також отримання українськими користувачами інформації в галузі ядерної науки та техніки (у тому числі важко доступної), отриманої всім світовим співтовариством. Керівником центру INIS в ІЯД з 1973 по 2017 р. була к.ф.-м.н. Ж. І. Писанко, зараз центром керує к.ф.-м.н. А. К. Гримало.

 

Ж. І. Писанко

 

А. К. Гримало

    У лабораторії виконувалось декілька проектів УНТЦ (Науково-технологічний центр України), у тому числі:
   партнерський проект з Ліверморською національною лабораторію (США);
   проект CRDF (Сivilian Researchand Development Foundation) з Орегонським університетом (США);
   спільний проект з Узбекистаном; проекти в рамках угоди про спільні дослідження з Мюнхенським технічним університетом (Німеччина) і Лабораторією нейтронної фізики ОІЯД (Дубна, Росія), про науково-технічне співробітництво з Об’єднаним інститутом енергетичних та ядерних досліджень «Сосни» НАНБ (Мінськ, Білорусь) і Гомельським державним технічним університетом (Білорусь);
   продовжується науково-інформаційне співробітництво із Секцією ядерних даних МАГАТЕ (Відень, Австрія).