Cекція атомної енергетики: Відділ дослідницького реактора || Відділ проблем дозиметрії ядерних реакторів || Відділ нейтронної фізиики || Відділ теорії ядерних реакторів || Навчальний Центр з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу імені Джорджа Кузмича
Відділ теорії ядерних реакторів
 
(Керівник відділу – доктор фізико-математичних наук, професор В. М. Павлович)
Відділ створено у 1995 р. 
 
Основні напрями наукової діяльності:
Теоретичне дослідження питань безпеки ядерних реакторів та ядерно небезпечних систем у стаціонарних і перехідних режимах. Розрахунки критичності і нейтронних параметрів, створення моделей перехідних процесів, в тому числі аварійних.
Розвиток методів діагностики скупчень ядернонебезпечних матеріалів, що діляться, (об’єкту "Укриття", сховищ відпрацьованого палива) на основі дискретних статистичних моделей нейтронних шумів. Розвиток методик вимірювання коефіцієнту розмноження та вигорання палива у глибоко підкритичних системах
Дослідження стаціонарних і перехідних режимів безпечних ядерних реакторів нового покоління. Аналітичне та чисельне дослідження швидких реакторів на повільній хвилі ядерних поділів (реактор Феоктістова). Створення фізичної концепції високопоточного підкритичного дослідницького реактора..
Аналiз рiзноманiтних нелiнiйних та стохастичних нейтронних процесів у широкому дiапазонi збурень від обернених зв’язків та керування, стаціонарних та нестаціонарних режимів у критичному стані, меж стійкості. Побудова самоузгодженої нелiнiйної моделі кінетичних явищ нейтронної системи у критичному та підкритичному станах.
Дослідження хаотичних режимів в енергетичних ядерних реакторах.
Ядерно-фізичні дослідження в Антарктиді.
Більш повну іформацію про роботу та публікації відділу подано в Щорічниках та звітах Інституту.
 
Найбільш вагомі наукові результати:
Проведено розрахунки коефіцієнту розмноження нейтронів паливо-вміщуючих мас об’єкту „Укриття” на основі моделей з випадковим розміщенням палива.
Розроблено методику та проведено перші вимірювання коефіцієнту розмноження нейтронів в об’єкті „Укриття”.
Проведено розробку принципових схем реакторів із новими методами керування нейтронними потоками та показано принципову можливісь їх реалізації на основі спрощених розрахунків.
Отримано загальні вирази для терміу життя статистичних систем із застосуванням теорії інформації та методу нерівноважного статистичного оператора.
Запропоновано концепцію і проведено перші розрахунки підкритичного підсилювача нейтронів, який разом з відповідним прискорювачем може бути основою для майбутнього дослідницького реактора України.
Проаналізовано причини і досліджено кінетичні процеси, які відбувались під час аварії на заводі з виробництва ядерного палива в Токаі-Мура (Японія). Розраховано параметри нейтронних сплесків, які дуже близькі до виміряних експериментально під час аварії.
Розраховано колективний термін життя системи нейтронів у теплових ядерних реакторах, що відрізняється від терміну життя окремих нейтронів і прямує до періоду реактора.
Розглянуто можливості побудови дослідницького ядерного реактора на основі підкритичного підсилювача нейтронів. Проаналізовано шляхи оптимізації параметрів такого підкритичного підсилювача нейтронів з точки зору збільшення коефіцієнту підсилення потоку нейтронів зовнішнього джерела. Показано можливість збільшення потоку на три порядки.
Для опису поведінки нейтронів у ядерному реакторі застосовано метод випадкових процесів, що розгалужуються з перемінним режимом. Уперше за допомогою цього методу виявлено три режими критичної поведінки ЯР, що залежать від знаку керуючих впливів і зворотних зв’язків.
Більш повну іформацію про роботу та публікації відділу подано в Щорічниках та звітах Інституту.
 
Ви можете проглянути попередню www-сторінку віддділу.