Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіоекологія та радіобіологія

31 січня 2014 р., 9:45

Регламент: 10+5 хв

попередня

до розкладу

наступна


ДОЗОЗАЛЕЖНІ ЗМІНИ БІОКІНЕТИЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ ЛАБОРАТОРНИХ ЩУРІВ

 

І.П. Дрозд, О.А. Сова

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ

 

Досліджували особливості функціонування щитоподібної залози (ЩЗ) статевозрілих щурів-самців лінії Вістар з усталеним метаболізмом у широкому діапазоні поглинених доз за одноразового перорального надходження 131І. Експеримент проводили на 4-х групах тварин. Гамма-спектрометричним методом визначали вміст йоду в ЩЗ через 1, 2, 3, 7 та 14 діб за надходження 3,3; 19,2; 114,8 та 327 кБк ізотопу до організму тварин. За отриманими результатами визначали аналітичні вирази, що описують функції утримання йоду й дозозалежні характеристики виведення його з органу.

Для усіх груп тварин процес накопичення йоду завершався за 24 години і описується виразом

,

де Qt активність у депо на час t; q – активність, що надійшла в депо; λн – стала виведення на стадії накопичення (для 131І λн=0,161); t = 1 доба – термін накопичення.

Процес виведення йоду (після 1-ї доби) описується виразом

Qt = qmax exp(-λв t),

де qmax – максимальна активність, що накопичилась у депо впродовж 1 доби; λв – стала виведення; t – поточний час у добах.

Біологічний період напіввиведення (Тб) ізотопу із ЩЗ виявився дозозалежним. До значення дози 32 Гр цей показник зростає за лінійно-квадратичною функцією, а надалі спадає за експоненційною залежністю (рис.).

Рис. Залежність біологічного періоду напіввиведення 131І від дози опромінення щитоподібної залози

 

Зростання Тб, що спостерігається на початковому відрізку кривої, можна пояснити поступовим розвитком ятрогенного гіпотиреозу, обумовленого помірним ураженням тканини ЩЗ, унаслідок чого відбувається зниження продукції тиреотропних гормонів і, відповідно, зменшення виходу йоду в кровяне русло. За доз понад 32 Гр починається радіаційно зумовлена деструкція тканини ЩЗ, що призводить до прискореня виведення ізотопу із органа. За нашою оцінкою повний розпад ЩЗ відбувається за досягнення поглиненої дози 750±50 Гр.

 


попередня

до розкладу

наступна