Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіаційна фізика та радіаційне матеріалознавство

28 січня 2014 р., понеділок, 14:00

Регламент: 12+3 хв

попередня

до розкладу

наступна


Аналітична модель стрибкового транспорту в органічних напівпровідниках, що включає вклади як енергетичного безпорядку, так і поляронів

 

І. І. Фіщук

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ

 

Розвинуто аналітичну модель для стрибкової провідності і рухливості в органічних напівпровідниках включаючи вклади як енергійного безпорядку, так і поляронної геометричної релаксації. Використано вираз Маркуса для швидкості стрибка, що базується на концепції полярону малого радіусу з гаусовим енергетичним безпорядком. Розрахунок проведено в рамках методу ефективного середовища для обчислення електропровідності, що не потребує введення додаткових понять, такий як ефективна транспортна енергія та інше. Модель розширює наші попередні дослідження [1, 2], оскільки застосовна при довільному співвідношенні енергії активації полярону  до ширини енергетичного безпорядку . Розвинута теорія може бути використана для опису як рухливості носіїв заряду, так і дифузії триплетних екситонів. Аналітичні результати узгоджуються з даними комп’ютерного моделювання, отриманими методом Монте-Карло.

 Показано, що: (I) енергія активації стрибкового транспорту може бути розділена на вклади від енергетичного безпорядку і поляронів, відносне співвідношення залежить нелінійно від відношення ; (II) метод усереднення по шляху транспорту має великий вплив на результати розрахунків; (III) відношення  регулює також залежність рухливості носіїв заряду від їх концентрації при високих концентраціях, що має місце в органічних польових транзисторах. При цьому отримано, що залежність рухливості від концентрації носіїв заряду стає значно слабшою, коли енергія активації полярону збільшується по відношенню до ширини енергетичного безпорядку, що знаходиться в принциповому протиріччі з результатними проголошеними в роботі [3], де стверджується, що таке послаблення концентраційної залежності рухливості відсутнє.

 

[1] I.I.Fishchuk, V.I.Arkhipov, A.Kadashchuk, P.Heremans, and H.Bдssler, Phys. Rev. B

     76, 045210 (2007).

[2] I.I.Fishchuk, A.Kadashchuk, and H.Bдssler, phys. stat. sol. (c) 5, 746 (2008).

[3] J.Cottaar, L.J.A.Koster, R.Coehoorn, and P.A.Bobbert, Phys. Rev. Lett. 107, 136601

     (2011).

 


попередня

до розкладу

наступна