Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна фізика

31 січня 2014 р., п’ятниця, 12:10

Регламент: 15+5 хв.

попередня

до розкладу

наступна


РОЗРОБКА НА БАЗІ КООРДИНАТНО-ЧУТЛИВОГО КРЕМНІЄВОГО ДЕТЕКТОРА СИСТЕМИ РЕЄСТРАЦІЇ ТА ОБРОБКИ РЕНТГЕНОГРАМ ПРИ ДОСЛІДЖЕННІ ШВИДКОПЛИННИХ ПРОЦЕСІВ

 

О.С. Ковальчук1, В.М. Пугач1, Д.І. Сторожик1, В.М. Міліція1,

В.О. Кива1, Я.В. Панасенко1, В.В. Бурдін2

 

1Інститут ядерних досліджень НАН України, м. Київ

2Інститут проблем матеріалознавства НАН України, м. Київ

 

Відділом фізики високих енергій Інституту ядерних досліджень сумісно з Інститутом проблем матеріалознавства (ІПМ) НАНУ ведеться розробка рентген-оптичної системи на базі позиційно-чутливого детектора і системи реєстрації та обробки даних для установки для  рентгеноструктурних досліджень  швидкоплинних процесів, нещодавно створеної в ІПМ. Використання такої системи у матеріалознавстві з метою підвищення просторової та часової роздільної здатності обладнання дозволить проводити дослідження змін тонкої та кристалічної структури у швидкоплинних процесах. Перші результати використання кремнієвого координатно-чутливого детектора Timepix підтвердили його значні переваги [1], насамперед у просторовій та часовій роздільній здатності, що вкрай важливо для матеріалознавства при дослідженні швидкоплинних процесів.

Протягом 2013 року були виготовлені та протестовані різні модифікації системи на базі кремнієвих мікро-стріпових детекторів з наступними параметрами: 128-256 стріпів з кроком 80-200 мкм, довжиною 3-40 мм. У якості системи зчитування використовуватиметься модульна система збору і обробки даних XDAS [2].

Визначені оптимальні характеристики системи, а саме: 6 детекторних модулів довжиною 20 мм (перекриття 20° фокальної площини) кожен, кількість каналів – 128 на модуль, чутливість - 200 фотонів на канал, частота зчитування - 500 Гц; що дозволить у повному обсязі реєструвати рентгенограми та забезпечить якісний та кількісний  аналіз процесів, які досліджуватимуться на установці для рентгеноструктурних досліджень  швидкоплинних процесів (ІПМ).

1.      М.В. Пугач, та ін., Використання мікропіксельного детектора TimePix для спостереження динаміки фазових переходів у металах. – Ядерна фізика та  енергетика – т. 13, №4, 2012, с.382-386.

2.      http://www.sens-tech.com

 


попередня

до розкладу

наступна