Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна фізика

31 січня 2014 р., п’ятниця, 11:00

Регламент: 15+5 хв.

попередня

до розкладу

наступна


Застосування гамма- та мас-спектрометрії для контролю процесу виробництва кристалів ZnSe

 

С. С. Нагорний1,2, Дж. В. Біман3, Ф. Беліні4,5, Л. Кардані4,5, Н. Казалі2,6, І. Дафіней4, С. Ді Доміціо7, М. Л. Ді Вакрі2, Ф.Фероні4,5,  Л. Жіроні8,9, М. Лаубенштейн2, С. Нісі2, Ф. Оріо4, Л. Патавіна2, Ж. Песіна9, Ж. Піперно4,5, С. Піро9, К. Русконі9, К. Томей4, М. Віньяті4

 

1Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна

2НІЯФ – Підземна лабораторія Гран Сассо, Ассерджі, Італія

3Лоуренсівська національна лабораторія Берклі, Берклі, Каліфорнія, США

4НІЯФ – відділення Риму І, Рим, Італія

5Фізичний факультет – Римський університет «Ла Сепієнса», Рим, Італія

6Фізтико-хімічний факультет Університету Л‘Аквіли, Копіто, Італія

7Фізичний факультет Університету Генуї та НІЯФ – Генуезьке відділення, Генуя, Італія

8Фізичний факультет Університету Мілану, Мілан, Італія

9НІЯФ – відділення Мілан-Бікока, Мілан, Італія

 

Для виготовлення радіаційно-чистих кристалів ZnSe, які будуть використовуватися у експериментах з пошуку подвійного бета-розпаду нового покоління, радіаційна чистота вихідних компонентів (гранули Zn та Se) і синтезованого з'єднання ZnSe було перевірено в підземній лабораторії Гран Сассо у вимірюваннях за допомогою низькофонового HPGe детектора, і мас-спектрометра з індуктивно-зв‘язанною плазмою. Всі досліджені зразки виявилися відносно «чистими» по відношенню до дочірніх нуклідів U/Th рядів, і були встановлені лише обмеження на їх активності на рівні десятків-сотень мБк/кг. Водночас, в цих зразках (гранули Zn та Se, шихта ZnSe) були виявлені радіонукліди, народжені під впливом космічних променів. Наприклад, у зразку Se гранул було виявлено присутність 75Se на рівні 7.5(6) мБк/кг, тоді як у зразку Zn гранул тільки слабка активність ізотопів 56Со, 58Co, 65Zn була визначена на рівні 0.3(1) мБк/кг, 0.4(2) мБк/кг та 8(1) мБк/кг, відповідно. У шихті ZnSe, яка використовується для росту кристалів ZnSe, виявлено слабку активність ізотопів  75Se (4(1) мБк/кг) і 65Zn (2(1) мБк/кг), а також активність 137Cs на рівні 3(1) мБк/кг.

Мас-спектрометричні вимірювання показали, що синтезована шихта ZnSe неоднорідна за своїм хімічним складом, та містить включення зі значною концентрацією (до 30Ч10-6 г/г) свинцю та елементів групи заліза, що призводить до значного погіршення якості кристалів ZnSe. Показано, що вимірювання ізотопного складу цинку та селену дозволяють визначити джерело походження елементарних цинку та селену, що були використані для синтезу шихти ZnSe. Використання гама-спектрометрії в поєднанні з мас-спектрометрією показало, що технологічний ланцюжок з виготовлення шихти ZnSe повинен ретельно контролюватися на кожному етапі.

Також, довготривалі вимірювання зразків гранул Zn та Se, що проводилися за допомогою низькофонового HPGe детектора в підземній лабораторії Гран Сассо були використанні для встановлення нових експериментальних обмежень на різні моди подвійного бета-розпаду ізотопів 64Zn, 74Se і 82Se на перший збудженний рівень дочірніх ядер на рівні 1019-1021 років.

 


попередня

до розкладу

наступна