Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна фізика

28 січня 2014 р., вівторок, 14:45

Регламент: 10+5 хв.

попередня

до розкладу

наступна


Ефект Комптона в інтенсивному полі електромагнітного випромінювання

 

В.М. Недорешта, О.І. Ворошило, С.П. Рощупкін

 

Інститут прикладної фізики НАН України, м. Суми

 

Вперше теоретично досліджено процес резонансного та нерезонансного розсіяння фотона на електроні в полі інтенсивної імпульсної лазерної хвилі, тривалість імпульсу якої значно більше характерного часу коливань.

Нелінійні ефекти в процесах взаємодії частинок з полем хвилі визначаються класичним релятивістськи-інваріантним параметром [1] , який чисельно дорівнює відношенню роботи поля на довжині хвилі до енергії спокою частинки. Задача розглядається для інтенсивних лазерів, коли , , що для оптичного діапазону частот відповідає інтенсивності зовнішнього поля I~1017-1018 Вт∙см-2.

Визначено кінематичні області протікання процесу. Якщо частота фотона, що розсіюється , знаходиться поблизу резонансної частоти , то процес протікає резонансним чином [2], якщо ж , то має місце нерезонансний Комптон-ефект [3].

Знайдено вирази для повної імовірності таких процесів для помірно сильного поля I~1017-1018 В∙см-2 та проведено порівняння одержаних результатів з вірогідністю ефекту Комптона за відсутності зовнішнього поля.

 

Рисунок. Графік залежності відношення резонансної ймовірності в імпульсному лазерному полі до ймовірності Комптон-ефекту у відсутності зовнішнього поля від інваріантного параметру , що визначається початковими параметрами частинок при різних значеннях резонансного параметру  для інтенсивності поля в піку імпульсу I~1017-1018 Вт∙см-2.

 

 

 

 

 

 

Показано, що нерезонансна ймовірність в імпульсному лазерному полі може на 200% перевищувати відповідну ймовірність без зовнішнього поля. При цьому резонансна ймовірність може на 4 порядки величини перевищувати відповідну ймовірність без зовнішнього поля. Результати теоретичних досліджень можуть бути перевірені в рамках мегапроекту FAIR (Німеччина) [4].

 

1. V.I. Ritus and A.I. Nikishov, Trudy FIAN 111, 5 (1979).

2. A.I. Voroshilo, V.N. Nedoreshta, and S.P. Roshchupkin, Phys. Rev. A, 88, 052109 (2013).

3. V.N. Nedoreshta, S.P. Roshchupkin and A.I. Voroshilo, Eur. Phys. J. D 67:56, (2013).

4. http://www.fair-center.eu/.

 


попередня

до розкладу

наступна