Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Теорія ядерного синтезу та фізика плазми

28 січня 2014 р., 15:30

Регламент: 12+3 хв

попередня

до розкладу

наступна


Гібридне плазмово-каталітичне реформування етанолу

 

O.A. Недибалюк1, В.Я. Черняк1, O.В. Соломенко1, В.В. Колган1, Ю.П. Веремій1, К.В. Юхименко1, В. В. Юхименко1, В.М. Клочок2, I.I. Федірчик1,

Д.С. Левко3, O.M. Цимбалюк4

 

1Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, Україна

2Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Київ, Україна

3Університет Поля Сабатьє, Тулуза, Франція

4Східноукраїнський національний університет ім. Володимира Даля, Луганськ, Україна

 

В цій роботі представлено результати дослідження гібридного плазмово-каталітичного реформування аерозолю етанолу в синтез-газ. Встановлено, що застосування плазмового каталізу для реформування вуглеводнів набагато ефективніше та вигідніше у порівнянні зі звичайним плазмовим реформуванням [1]. Плазма є гарним джерелом активних частинок, що в свою чергу можуть активувати та пришвидшувати плазмово-хімічні перетворення. Однією з переваг такого підходу є те, що для створення такої системи плазмового каталізу достатньо відносно малопотужного джерела. Дослідження конверсії вуглеводнів проводилось у плазмово-рідинній системи з використанням розряду малопотужної обертальної ковзної дуги, як джерела плазми. Реформування аерозолю етанолу проводилося методом часткового окислення. У випадку звичайного плазмового реформування як вуглеводень так і окисник активуються плазмою розряду. В даній роботі плазмою активували виключно окисник (повітря), змішування з вуглеводнем відбувалося у піролітичній камері. Розрядом обертальної ковзної дуги активували частину окисника (~20 %), решту повітря інжектували безпосередньо у реакційну камеру разом з аерозолем вуглеводню у вигляду зворотно-вихрового потоку типу торнадо. Одним з особливостей такого підходу стало підвищений нерівноважності плазми розряду [2].

Введення плазмового каталізу при конверсії вуглеводнів підвищує коефіцієнт трансформації електричної енергії в хімічну (α) на порядок, що дозволяє ефективно реформування етанолу при одночасному зниженні загальної вартості електричної енергії затраченої на перетворення. α – це теплота згоряння напрацьованого синтез-газу поділена на витрати електричної енергії під час реформування. У випадку гібридного плазмово-каталітичного реформування етанолу значення α перевищує 60.

 

Подяка: Ця робота була виконана за часткової підтримки з боку Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України.

 

[1] A. Fridman Plasma Chemistry // Cambridge University Press, 2008.

[2] V.Ya. Chernyak, V.V. Iukhymenko, I.V. Prysiazhnevych, Eu.V. Martysh The influence of exothermic reactions on the nonequilibrium level of discharge plasma  // Problems of Atomic Science and Technology. – 2013. – № 4 (86). Series: Plasma Physics (19). – P. 200-203.

 


попередня

до розкладу

наступна