Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Атомна енергетика

29 січня 2014 р., 11:45

Регламент: 10+5 хв.

попередня

до розкладу

наступна


Дослідження параметрів поля радіаційної установки ІЯД НАН України з метою проведення кваліфікаційних випробувань обладнання АЕС

 

І. А. Остапенко,І. М . Вишневський, Т. В . Ковалінська, В. І. Сахно

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ

 

Однією з необхідних вимог для продовження експлуатації енергоблоку є кваліфікація обладнання. Основним завданням її є визначення кваліфікаційного терміну експлуатації обладнання, тобто визначення точного часу виходу обладнання з ладу.

Оптимальним методом оцінки стану обладнання є функціональні випробування. На даному етапі такі випробування здійснюються за надзвичайно спрощеною схемою. При кваліфікаційних випробуваннях обладнання піддається послідовному впливу експлуатаційних чинників. В такому режимі експлуатаційники моделюють прискорене старіння обладнання. Далі на основі отриманих результатів робляться висновки про рівень деградації обладнання за попередній час експлуатації з урахуванням впливу значимих експлуатаційних чинників. В результаті цього експлуатаційний персонал робить висновки про стан обладнання. У такому підході залишається відкритим питання відповідності методу моделювання старіння реальним експлуатаційним умовам деградації обладнання на енергоблоці.

В [1] запропоновано використовувати радіаційну установку ІЯД НАН Украйни з лінійним прискорювачем електронів «Електроніка У-005» для проведення кваліфікаційних випробувань обладнання. Було розроблено спеціалізований стенд для проведення таких випробувань кабельних виробів [2] та запропоновано методи радіаційних випробувань [3].

Актуальним є питання визначення характеристик поля радіаційної установки і підтвердження можливості її використання для кваліфікаційних випробувань елементів енергоблоку (наприклад, електроприводів із задвижками).

Запропоновано розробку програми робіт щодо встановлення реальних характеристик режимів опромінювання на установці ІЯД. Розглядається можливість формувати та контролювати змішані поля максимально наближені до умов експлуатації обладнання.

Програма робіт включає три основні етапи:

1. Визначення вкладу в потужність поля випромінювання прискорених електронів, що падають по нормалі до зразку, який опромінюється.

2. Визначення потужності дози за рахунок вкладу електронів, що рухаються під кутами від 0 до 120°. Для таких вимірювань розроблено циліндр Фарадея з апертурою 10 см2.

3. Останній етап – формування змішаних β-, γ-полів з допомогою вольфрамової сітки.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.           В.И. Сахно, И.Н. Вишневський, А.Г. Зелинский, А.В. Сахно, С.П. Томчай. Радиационная установка с ускорителем электронов ИЯИ НАН Украины // Атомная  энергия. - 2003.- Т.94.-Вып.2.- февраль. - С.163-166.

2.           В.І. Сахно, І. М. Вишневський, О.В. Сахно, А. Г. Зелінський, С.П. Томчай, Т.В. Хрін, Н.В. Халова. Спеціалізований стенд для функціональних випробувань кабельних виробів АЕС // Ядерна фізика та енергетика.- 2007.- №1(19).- С.140-144.

3.           Сахно О.В. Дослідження і розробка методів і технічних засобів радіаційних випробувань обладнання АЕС на електрофізичних установках. / Автореферат канд. дисертації. – Київ. – 2008. – с.15.

 


попередня

до розкладу

наступна