Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіоекологія та радіобіологія

30 січня 2014 р., 16:05

Регламент: 10+5 хв

попередня

до розкладу

наступна


ПРОБЛЕМИ ІЗ ВМІСТОМ 90Sr У ЗЕРНІ ІВАНКІВСЬКОГО РАЙОНУ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ НА ПІЗНІЙ СТАДІЇ ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС

 

Л. М. Отрешко1,2, С. Є. Левчук2, В.О. Кашпаров2, Л. В. Йощенко2

 

1 Кафедра радіобіології НУБіП України

2 УкрНДІСГР НУБіП України

 

Моніторинг забруднення сільськогосподарської продукції, який проводився УкрНДІСГР на протязі 1999-2012 років, показав досить складну динаміку забруднення зернових культур в регіонах, які примикають до Зони відчуження. Було показано, що в окремих пробах зерна, яке відбиралось в 2009 та 2011-2013 рр., вміст стронцію значно перевищував значення, які були отримані більше десяти років до того з тих самих полів. Тобто, на окремих угіддях спостерігалось істотне збільшення біологічної доступності даного радіонукліду через його вилуговування з паливних частинок. На цій території в первинних радіоактивних випаданнях 90Sr знаходився в матриці частинок опроміненого ядерного палива і був недоступний рослинам. З часом відбувалося розчинення паливних частинок, перехід радіонуклідів в ґрунтовий розчин і включення в міграційні процеси.

Приймаючи до уваги попередній досвід по вивченню забруднення рослинницької продукції 90Sr та рекомендації щодо проведення моніторингу, для спостережень у 2013 р. були вибрані території північної частини Іванківського району Київської області, які безпосередньо прилягають до Зони відчуження. Відповідно, ми провели відбір проб ґрунту та зернової продукції з полів, на територіях де існують проблеми із вмістом 90Sr у продовольчому зерні. Для досліджень був проведений спряжений відбір проб ґрунту та зерна практично з усіх угідь північної частини району, де у поточному році. вирощувались зернові культури .

В зразках ґрунтів були визначені активність 137Cs і 90Sr, кислотність ґрунтового розчину та вміст обмінного кальцію та 90Sr. Крім того, були розраховані коефіцієнти переходу та коефіцієнти накопичення 90Sr у зерно. У зерні визначалась активність 137Cs та 90Sr. Результати досліджень ґрунту виявили, що вміст 137Cs становив 115 – 210 Бк/кг, а 90Sr  змінювався від 27 – до 85 Бк/кг; у зерні 137Cs знаходився у межах 5 – 26 Бк/кг, що не перевищує допустимих рівнів, а ось проведені радіохімічні дослідження вмісту 90Sr показали, що активність даного радіонукліду у зразках змінювалась від 24 до 59 Бк/кг. Таким чином жодна із відібраних проб зерна не відповідала вимогам ДР–2006 (20 Бк/кг). Було показано, що динаміка середньої питомої активності 90Sr в зерні в населених пунктах Іванківського району не протирічить прогнозним оцінками біологічної доступності цього радіонукліду, які були зроблені на основі емпіричної моделі в 2001 році.

Проведені дослідження УкрНДІСГР по вмісту радіонуклідів у зернових культурах показали, що і нині біля населених пунктів Іванківського району, віднесених до 3-ої зони радіоактивного забруднення, питома активність 90Sr у зерні перевищувала допустимий рівень. Слід зауважити, що обмеження можуть існувати лише для продовольчого зерна. Дана зернова продукція може бути використана на технічні цілі, або для корму тварин, як фуражна.

 


попередня

до розкладу

наступна