Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіоекологія та радіобіологія

31 січня 2014 р., С13

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу


ЗАЛЕЖНІСТЬ РАДІОПРОТЕКТОРНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ СОЛЕЙ ГУМІНОВИХ КИСЛОТ ВІД ЇХ  КАТІОННОГО СКЛАДУ

В.М. Шкарупа

ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України», Київ

Висока фізіологічна активність та адаптогенні властивості гумінових речовин обумовлюють актуальність досліджень з метою розробки та використання біогенних стимуляторів на їх основі для фармакологічного захисту від мутагенних ефектів радіаційної природи. Разом з тим, вважають, що склад, хімічні і фізіологічні властивості гуматів, залежать від вихідної сировини, способів їх виділення і очистки. Кожна операція при виділенні гуматів вносить зміни в їх склад, який визначає фізіологічні властивості і області застосування. Метою роботи було оцінити вплив солей гумінових кислот різного походження та катіонного складу на рівень цитогенетичних пошкоджень, індукованих рентгенівським опроміненням в Allium-тесті.

Використовували гумат натрію буровугільного походження (“Агрохімпак”, Україна), лігногумат натрію та лігногумат калію марки “А”, які отримують в процесі переробки відходів виробництва деревини (НВО “РЕТ”, РФ), в розчинах яких (100 мг/л) пророщували опромінене в дозі 10 Гр насіння Allium cepa L.

Достовірних відмінностей радіопротекторної цитогенетичної дії гумату та лігногумату натрію не виявлено, під впливом обох препаратів частота аберантних ана-телофаз, індукованих опроміненням зменшувалась на 51,27% та 53,70% відповідно. Проте, лігногумат калію виявився достовірно менш ефективним – частота аберантних клітин при цьому зменшувалась на 30,17%. Таким чином, виявлено різну радіопротекторну ефективність гуматів в залежності від основного катіону солей гумінових кислот, що може бути обумовлено особливостями трансмембранного транспорту цих речовин.


попередня

до розкладу