Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіаційна фізика та радіаційне матеріалознавство

28 січня 2014 р., понеділок, 15:55

Регламент: 12+3 хв

попередня

до розкладу

наступна


Протирадіаційний захист персоналу при експлуататції прискорювача У-240.

 

В. М. Євланов1, С.І.Азаров2

 

1Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки, м. Київ

2Інститут ядерних досліджень НАН України, м .Київ

 

Доповідь присвячена питанням  створення інженерної методики розрахунку полів

іонізуючого випромінювання від прискорювача У-240 для оцінки радіаційних навантажень і розробки рекомендацій про створення запобіжних заходів для зменшення радіаційного впливу на обслуговуючий персонал.

На підставі комплексного аналізу структури «джерело іонізуючого випромінювання - конструкція радіаційного захисту – персонал – радіаційний ризик» розроблені нові підходи до побудови математичної моделі окремих компонентів потоку іонізуючого випромінювання (релятивістські протони, теплові та швидкі нейтрони, гама- випромінювання) і реальної компоновки існуючого біологічного захисту.

Розглянуті типові  неоднорідності, що характерні для джерел іонізуючого випромінювання, конструкції і функції радіаційного захисту та  розроблені критерії вибору захисних матеріалів, а також основні закономірності утворення наведеної радіоактивності в матеріалах і деталях прискорювача, охолоджуючий воді і повітрі.

Наявність інформації про радіоактивність різних конструктивних елементів, радіонуклідів у повітрі та охолоджуючій воді, їх просторово-часовий розподіл дозволив розрахувати параметри поля випромінювання наведеної радіоактивності в центральному залі прискорювача.

Наведені  різні способи розрахунку полів випромінювання до і після радіаційного захисту і запропоновані алгоритми, що ґрунтуються на комбінованому використанні математичних та евристичних методів.

Приведений опис розрахункових програм та алгоритмів, сформовані вимоги з оцінки їх достовірності і практичному використанню.

Було проведено порівняння отриманих розрахункових даних з експериментальними результатами вимірювань, які добре погоджуються між собою.

Описана методика оцінки індивідуальних радіаційних ризиків по програмі
UNS CEAR-94. Приведені результати розрахунків відносного, атрибутивного і абсолютного радіаційних ризиків для персоналу при різних локалізаціях.

Показані розподіли основних характеристик персоналу (вік, стаж роботи та інше) від накопиченої дози опромінювання для різних груп радіаційних ризиків.

Отримані науково-експериментальні результати досліджень дозволили створити інформаційну базу даних про радіаційно-небезпечні чинники при експлуатації прискорювача та засоби та заходи по протирадіаційному захисту персоналу.

 


попередня

до розкладу

наступна