Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
8-12 квітня 2019 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна енергетика

10 квітня 2019 р., середа, С3

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


пропозиції щодо ПІДВИЩЕННЯ Ефективності системи

контролю ядерної безпеки комплексу НБК-ОУ

 

А. О. Дорошенко, Р. Л. Годун, Д. О. Муляр

 

Інститут проблем безпеки атомних електростанції НАН України, Чорнобиль, Україна

 

В умовах зруйнованого 4-го енергоблоку ЧАЕС для ефективного забезпечення ядерної безпеки необхідно проводити безперервний моніторинг щільності потоку нейтронів (ЩПН) в місцях локалізації ядерно небезпечних об’єктів. Моніторинг температури на сьогоднішній день відсутній, а функцію моніторингу ЩПН покладено на регламентну систему контролю ядерної безпеки (СКЯБ) яка включає 19 вимірювальних каналів (ВК) ЩПН та потужності експозиційної дози (ПЕД). ВК СКЯБ розміщені в дослідних свердловинах, пробурених в різних приміщеннях об‘єкту «Укриття» (ОУ) та обсаджених трубами для ізоляції від бруду та води.

З початку введення в експлуатацію Нового Безпечного Конфайнменту (НБК) група каналів СКЯБ, розміщених в підреакторному просторі, реєструє збільшення ЩПН до 40 %, що пов‘язано зі зміною температурно–вологісного режиму в середині комплексу НБК-ОУ.

Група вимірювальних каналів в яких спостерігається зростання ЩПН

Статистична обробка результатів вимірювань показала наявність групи неінформативних ВК. Дані детектори були встановлені в місцях, де не спостерігається значної ЩПН через віддаленість детекторів від паливовмісних матеріалів (ПВМ).

Інтерфейс керування СКЯБ, передбачає виведення на монітори поточної інформації та звукову сигналізацію при перевищенні контрольних рівнів, які встановлюються по результатами вимірювань за попередній рік. Таке представлення інформації не дає оператору оцінити реальні зміни в динаміці ЩПН, оскільки процес росту дуже повільний (1,5 – 3 % на місяць). На графіках щомісячних звітів, що представляються ДСП ЧАЕС, через наявність шумів (короткочасних піків, що змінюють масштаб графіків) та коротких періодів спостереження зареєстрована ЩПН має вигляд прямої лінії, в той час як реальні показники хоч і повільно але безперервно зростають.

Згідно з останніх звітів, в яких робилась оцінка ядерної безпеки на ОУ є приміщення, в яких знаходяться потенційно небезпечні скупчення ПВМ. Через складність проведення бурових робіт та невдалий вибір місць встановлення ВК поблизу потенційно ядерно-небезпечних скупчень (ПЯНС) ПВМ розміщено лише 3 – 5 ВК. При цьому центральний зал та скупчення в приміщенні 305/2, 307/2 взагалі не мають точок контролю ЩПН.

Так як СКЯБ повинен забезпечувати моніторинг у всіх зонах локалізації ПЯНС ПВМ, то пропонується провести роботи по переміщенню неінформативних ВК СКЯБ в точки моніторингу, що знаходяться в центральному залі та приміщенні 305/2.

 


попередня

до розкладу

наступна