Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
8-12 квітня 2019 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна енергетика

10 квітня 2019 р., середа, 10:15

Регламент: 12+3 хв.

попередня

до розкладу

наступна


КОРЕЛЯЦІЯ ЗСУВІВ КРИТИЧНОЇ ТЕМПЕРАТУРИ КРИХКОСТІ ТА РЕФЕРЕНСНОЇ ТЕМПЕРАТУРИ

 

М. Г. Голяк, В. М. Ревка, Л. І. Чирко, О. В. Шкапяк

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна

 

Необхідною умовою безпечної експлуатації реакторної установки ВВЕР-1000 є збереження температурного запасу в’язкості матеріалів корпусу реактора. В'язкість руйнування характеризує опір матеріалу поширенню тріщини у відповідь на діючі механічні напруження. Найбільша ступінь окрихчування спостерігається у матеріалів КР, розташованих навпроти активної зони реактора.

В'язкість руйнування характеризується референсною температурою Т0, яка визначається за допомогою методології майстер кривої. Використання методології майстер кривої дозволяє отримати реальну оцінку параметрів в’язкості руйнування і тим самим уникнути необґрунтованих обмежень режимів експлуатації та термінів служби корпусу реактора.

В документі МАГАТЕ "VERLIFE" (“NULIFE”) з метою оцінки радіаційного окрихчування корпусних матеріалів рекомендуються до використання такі інтегральні характеристики як зсуви референсної температури (∆Т0), що отримують за результатами випробувань на триточковий вигин зразків типу Шарпі з тріщиною. На практиці для цього використовують зсув критичної температури крихко-в'язкого переходу (DТKF), який визначають за результатами випробувань на ударний вигин зразків-свідків типу Шарпі. Для продовження безпечної експлуатації на понад проектний термін необхідно вияснити чи зберігається кореляція між ∆TKF та ∆Т0 при великих флюенсах, що накопичуються стінкою корпусу реактора навпроти активної зони.

З цією метою проведено аналіз отриманих експериментальних результатів випробувань на ударний та триточковий вигини зразків-свідків, які опромінені до великих флюенсів нейтронів (більших за 60·1022 нейтр.м-2). Як показали результати аналізу, значення зсувів перехідних температур DTKF та DТО повністю узгоджуються між собою в районі накопичених флюенсів принаймні до 92·1022 нейтр/м2.

Отриманий результат дає підставу для сумісного використання цих зсувів при визначенні коефіцієнту радіаційного окрихчування металу, що значно підвищить достовірність за рахунок збільшення експериментальних даних.

OMdTovsdTfZa5

Рис. Порівняння зсувів температур крихко-в'язкого переходу, отриманих різними методами, для основного металу КР ЗАЕС-5


попередня

до розкладу

наступна