Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
8-12 квітня 2019 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна енергетика

10 квітня 2019 р., середа, 11:15

Регламент: 12+3 хв.

попередня

до розкладу

наступна


верифікація даних про джерелА нейтронів

для програмних засобів MCPV і MCSS

 

В. В. Ількович

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна

 

Програмні засоби (ПЗ) MCPV і MCSS служать для визначення умов опромінення елементів конструкцій та зразків-свідків реакторів ВВЕР-1000 і ВВЕР-440. За допомогою цих пакетів програм виконується числове моделювання процесу переносу нейтронів у багатогруповому наближенні в тривимірній геометрії методом Монте-Карло.

Параметри елементарних джерел нейтронів для ПЗ MCPV і MCSS визначаються на підставі картограм паливних завантажень та інформації, що міститься у вихідних файлах програм для проведення експлуатаційних нейтронно-фізичних розрахунків.

Виходи нейтронів і середні групові вклади в нормовані спектри елементарних джерел визначаються в залежності від сорту і глибини вигоряння ядерного палива. Необхідні для цього дані для кожного типу тепловиділяючої збірки в інтервалі вигорянь палива від 0 до 70 МВт·доба/кг(U) отримуються за допомогою ПЗ WIMS методом ймовірностей перших зіткнень в 2-вимірній геометрії в 69-груповому наближенні.

У роботі [1] наведено результати оновлення значень середньої кількості нейтронів, які утворюються при виділенні одиниці енергії за рахунок поділу 235U, 238U, 239Pu і 241Pu в даному типі тепловиділяючої збірки, в залежності від глибини вигоряння у даному елементарному джерелі в даний часовий момент. Для розрахунку цих значень було використано більш нову версію ПЗ WIMS – WIMSD-5B замість WIMSD/4, а також бібліотеку, яка створена на основі файлів оцінених ядерних даних ENDF/B-VII.1. Крім того, враховано нові рекомендації в ENDF/B-VII.1 з визначення енергії, яка вивільнюється за рахунок поділу 235U, 238U і 239Pu, в залежності від енергії налітаючого нейтрона.

У даній роботі наведено результати верифікації оновлених даних про джерела нейтронів для ПЗ MCPV і MCSS за допомогою ПЗ Serpent.

 

1. Ількович В.В., Гриценко О.В., Дємьохін В.Л., Буканов В.М. Оновлення даних про джерела нейтронів для програмних засобів MCPV і MCSS // XXV Щорічна наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАН України, Київ, 16–20 квітня 2018. Тези доповідей. – К., ІЯД НАНУ, 2018. – С. 98–99.


попередня

до розкладу

наступна