Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
8-12 квітня 2019 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна енергетика

10 квітня 2019 р., середа, 10:45

Регламент: 12+3 хв.

попередня

до розкладу

наступна


РОЗРОБКА МЕТОДИКИ ВИЗНАЧЕННЯ ДОВІРЧИХ ІНТЕРВАЛІВ РОЗКИДУ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИХ ДАНИХ УДАРНОЇ В'ЯЗКОСТІ ВІД ТЕМПЕРАТУРИ ТА ЇЇ АПРОБАЦІЯ

 

O. В. Шкапяк, Л. І. Чирко, В. М. Ревка, Ю. В. Чайковський, М. Г. Голяк, О. В. Тригубенко

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна

 

Однією із основних характеристик, по якій визначають ресурс блоку АЕС, є стан корпуса реактора. В свою чергу, одним із критеріїв оцінки цілісності корпуса реактора є температура крихко-в'язкого переходу, а одним із методів визначення температури крихко-в'язкого переходу є випробування на ударну в'язкість. Метою представленої роботи є аналіз бази даних залежностей ударної в’язкості від температури, створеної на основі даних зразків-свідків (ЗС) корпусів реакторів типу ВВЕР-1000 і побудованої у відносних координатах для визначення рівняння верхньої (95%) та нижньої (5%) огинаючих розкиду експериментальних даних. Необхідність проведення такої роботи обумовлена тим, що при дослідженні зразків-свідків на ударний вигин у зв’язку із значним розкидом експериментальних даних, інколи виникає питання чи та, чи інша точка дійсно є розкидом чи, можливо, викидом експериментальних даних.

Залежність ударної в'язкості від температури має вигляд (1):

 

(1)

де А – середнє значення KCV між верхнім KCVmax і нижнім KCVmin значеннями ударної в'язкості; Т0 – температура, що відповідає значенню А; С– емпірична константа.

В рамках роботи, було проведено розрахунки результатів випробувань зразків-свідків для металів корпусів реакторів типу ВВЕР-1000 та їх зведення в одну таблицю, а саме експериментальних даних ударної в'язкості від температури,  що обумовило значний масив даних. Далі було зведено ці дані в одну систему координат та проведено аналіз їх розкиду на верхньому шельфі, нижньому шельфі та в перехідній області. В результаті було отримано  рівняння верхньої 95% (2) та нижньої 5% (3) огинаючих розкиду експериментальних даних кривої ударної в’язкості від температури, які мають вигляд:

 

(2)

 

(3)

На основі отриманих результатів була розроблена та написана комп’ютерна програма kcvtestogun для автоматизації та оптимізації розрахунків.

В ході проведення роботи було створено базу даних на основі випробувань зразків-свідків на ударний вигин, яка містить 1648 точок. Проведено аналіз бази даних та розроблено методику визначення довірчих інтервалів розкиду експериментальних даних ударної в'язкості від температури. На основі розробленої методики виведено рівняння верхньої (95%) та нижньої (5%) огинаючих розкиду експериментальних даних. Розроблена програма kcvtestogun дозволила: зменшити часові витрати для побудови залежності ударної в’язкості від температури, 5% та 95% огинаючих, а також обрахунку Тки або TкF, відкрити нові можливості для швидкого обрахунку великої кількості однотипних даних з використанням різних методик при подальшому удосконаленні алгоритму та тіла програми.


попередня

до розкладу

наступна