Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
8-12 квітня 2019 р.

Тези доповідей

Секція: Радіаційна фізика та реакторне матеріалознавство

8 квітня 2019 р., понеділок, 15:45

Регламент: 12+3 хв.

попередня

до розкладу

наступна


структура вольт-амперних характеристик світлодіодів gap

 

О.В. Конорева1, П.Г. Литовченко1, О.І. Радкевич2, Ю.В. Павловський3, М.Б. Пінковська1, І.В. Петренко1, В.П. Тартачник1

 

1Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ, Україна

2ДП "Науково-дослідний інститут мікроприладів" НТК "Інститут монокристалів"
НАН України, Київ, Україна

3Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Дрогобич, Україна

 

Світлодіоди на основі твердих розчинів GaAsP порівняно з випромінювачами, вирощеними на основі GaP, мають ряд переваг. Першою і найважливішою слід вважати можливість плавної зміни ширини забороненої зони, варіюючи склад розчину, що дозволяє одержувати джерела світла з різними довжинами хвиль. Друга – це значний квантовий вихід електролюмінесценції у разі досягнення оптимального співвідношення у розчині між GaP і GaAsP (~ 40 % GaP).

Способи підвищення якості діодних структур базуються на дослідженні природи різноманітних нерегулярностей, які впливають на характеристики приладів, а також на вивченні механізмів взаємодії дефектів технологічного і радіаційного походження з центрами рекомбінації.

Нами досліджувалися світлодіоди GaAsP, вирощені методом епітаксії і леговані азотом.

Виявлено, що за низьких температур (77–130 K) як і в діодах GaP [1], на вольт-амперних характеристиках (ВАХ) виникають області від’ємного диференційного опору (ВДО) N- та S-типу. На відміну від зразків GaP, N-ділянка має вигляд окремих сходинок у межах 2,5–6,5 В, котрі згодом переходять у ВДО S-типу. Однією з можливих причин виникнення такої структури можуть бути флуктуації розподілу атомів твердого розчину, які призводять до локальних змін ширини забороненої зони напівпровідника і можливого зона-зонного чи зона-домішкового тунелювання носіїв. Розрахунки, проведені в межах лінійності ВАХ, показали, що опромінення спричинює збільшення контактної різниці потенціалів унаслідок зміни зарядового стану поверхневих рівнів.

Радіаційна деградація інтенсивності електролюмінесценції – результат уведення в кристал безвипромінювальних рівнів радіаційних дефектів та руйнування їхніми полями основних центрів свічення – екситонів, зв’язаних на атомах азоту.

 

1.    G. Gaydar, O. Konoreva, Ye. Maliy, Ya. Olikh, I. Petrenko, M. Pinkovska, O. Radkevych, V. Tartachnyk Superlattices and Microstructures 104 (2017) 316.

 


попередня

до розкладу

наступна