Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіаційна фізика та радіаційне матеріалознавство

28 січня 2014 р., Р1

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу


МОЖЛИВОСТІ ЗНИЖЕННЯ ДОЗОВОГО НАВАНТАЖЕННЯ НА ПАЦІЄНТА ПІД ЧАС РЕНТГЕНОГРАФІЧНИХ ПРОЦЕДУР ПРИ ВИКОРИСТАННІ ПОКРАЩЕНИХ ГАДОЛІНІЄВИХ ЕКРАНІВ

 

Л. І. Асламова1, Є.В. Куліч1, Н.В. Меленевська1, Н.С. Мірошниченко 1, 2,

С.І. Мірошниченко2

 

1Київський національний університет імені Тараса Шевченка, навчально-науковий центр  радіаційної безпеки, Київ

2Науково-виробниче об’єднання “Телеоптик”, Київ

 

В Україні станом на теперішній час залишаються високими показники захворюваності населення на туберкульоз та рак легень, що в свою чергу вимагає забезпечення можливості проведення великої кількості рентгенографічних діагностичних обстежень органів грудної клітини. Метою даного дослідження є пошук шляхів, які б дозволили забезпечення в існуючих економічних умовах необхідного парку рентгенівських апаратів, та при цьому дотримання принципів оптимального дозового навантаження на пацієнтів під час таких обстежень.  Використання в цифрових рентгенівських флюорографах цезій-йодних CsI рентгенівських екранів вимагає високих фінансових затрат, тоді як гадолінієві (Gd2SO2) екрани хоча і мають значно нижчу вартість, але також мають і досить високі показники дозового навантаження. Використання покращених гадолінієвих (Gd DRZ) екранів у поєднанні з наступною цифровою обробкою отриманого зображення програмним забезпеченням, дозволило б знизити дозове навантаження на пацієнта, при їх відносно невисокій вартості.

            Дослідження проводились на цифровому рентгенівському флюорографі, який складався з рентгенівської трубки, цифрового рентгенівського приймача Iona-R4000, та іонізуючої камери. Критерієм ефективності перетворення зображення приймали контраст отриманого зображення тест-об’єкту (алюмінієві диски товщиною 0,5 мм та 15 мм в діаметрі).  Відстань фокус-джерело становила 125 см. В ході вимірювань використовувались три типи рентген-поглинаючих екранів: Gd2SO2, Gd DRZ, та CsI. Наступна обробка зображення виконувалась за допомогою програмного забезпечення ContextVision CVIE-teleoptic-XR2-ADI, яке використовує принцип нелінійної фільтрації сигналу.   Грудна клітина пацієнта імітувалась використанням водного фантому.

            В ході досліджень проводились вимірювання поглинутої дози різними типами екранів при різних робочих параметрах рентгенографічної системи (величини напруги на рентгенівській трубці 50, 70, 90, 120) з метою отримання мінімального 5% контрасту зображення тест-об’єктів (порогова величина візуального контрасту). Таким чином, отримані результати вимірювань (без використання водного фантому) демонструють перевагу CsI екранів у формуванні 5% контрастного зображення тест-об’єктів при мінімальних дозах опромінювання, відповідно до обраних режимів знаходились в діапазоні (5,6 … 8,4) мР. Для Gd2SO2 екранів величини поглинутих доз знаходились в межах (7,8 …9,3) мР. Покращенні гадолінієві екрани дають змогу отримати контраст зображення тест-об’єктів в діапазоні (6,5…8,5) мР. При цьому коефіцієнти поглинання для цих екранів за даних режимів становили: для СsI – (0,72 …0,27), Gd2SO2 – (0,45 …0,17), Gd DRZ – (0,59 …0,22). Експозиційні дози, виміряні з використанням водного фантому грудної клітини, товщиною шару води 9 см, що еквівалентно, згідно санітарних норм, пацієнту з середньою вагою при напрузі на рентгенівській трубці 81 кВ (флюорографічне обстеження), з метою отримання достатньої величини контрасту зображення тест-об’єктів для його наступної обробки програмним забезпеченням до отримання 5%, становили для CsI екрану – 27,0 мР,  Gd2SO2 – 45,0 мР, Gd DRZ – 33,0 мР.

            Отже оптимальне рішення для зниження дозового навантаження на пацієнтів в умовах масового скринінгу може бути забезпечене при використанні покращених гадолінієвих рентгенівських екранів у поєднанні з програмною обробкою отриманого зображення.

 


попередня

до розкладу