Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіоекологія та радіобіологія

31 січня 2014 р., С11

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


Моніторингові дослідження НАКОПИЧЕННЯ радіонуклідів 137Cs та 90Sr  рибами Запорізького водосховища

 

Г. C. Білоконь, Т. В. Ананьєва, Ю. І. Просяник

 

Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара

м. Дніпропетровськ

 

Аварія на Чорнобильській АЕС – найбільша техногенна катастрофа у світі, що різко погіршила радіоекологічну ситуацію на площах водозбору Дніпра та його водосховищ. Водні екосистеми Запорізького водосховища забруднені радіонуклідами чорнобильського походження. Запорізьке водосховище є унікальним, оскільки знаходиться у  Придніпровському промислово-економічному регіоні, провідними галузями якого є чорна та кольорова металургія, хімічна та гірничодобувна промисловість. Екологічний стан є однією з найгостріших проблем в регіоні, який займає провідне місце за рівнем забрудненості навколишнього середовища. Підвищений вміст та сумісна дія альтерогенів різного походження можуть знизити стійкість організмів риб у відношенні до поглинання штучних радіонуклідів. Таким чином, важливо проводити моніторингові дослідження вмісту радіонуклідів в рибах з метою мінімізації потрапляння радіонуклідів до організму людини при споживанні рибної продукції. 

Було визначено рівні вмісту радіонуклідів штучного походження (137Cs та 90Sr) та коефіцієнти їх накопичення в тканинах промислових видів риб Запорізького водосховища. Об’єктом досліджень  були наступні види риби: карась сріблястий - Carassius auratus gibeli; плітка звичайна – Rutilus rutilus; головень звичайний – Leuciscus cephalus; плоскирка звичайна - Blicca bjoerkna; щука звичайна – Exos lucius; окунь річковий – Perca fluviatsli; судак звичайний - Lucioperca lucioperca; товстолобик білий - Hypophthalmichthys molitrix; лящ звичайний - Abramis brama. Рибу відбирали у нижній частині Запорізького водосховища (с. Військове) під час весняно-літніх контрольних ловів протягом 2010 – 2013 рр.

За результатами наших досліджень виявлено, що за видовою специфічністю штучні радіонукліди 137Cs у м’язовій тканині риб накопичуються наступним чином: щука > головень > карась > товстолобик > окунь > плітка > плоскирка > лящ > судак > сазан;  90Sr - щука > лящ > головень > карась  > окунь > судак > сазан > товстолобик > плітка > плоскирка. Радіонукліди цезію-137 містяться в межах від  2,2 Бк/кг (сазан) до 3,8 Бк/кг (щука); стронцію-90 - від 0,9 Бк/кг (сазан) до 1,2 Бк/кг (головень).

Коефіцієнти накопичення цезію-137 відносно води були набагато вище ніж стронцію-90 та коливались від 52 до 95 для цезію-137, від 10 до 20 для стронцію-90. Найбільші коефіцієнти накопичення  цезію-137 мають щука, головень та карась, стронцію-90 – щука, лящ та карась.

В м’язовій тканині риб Запорізького водосховища виявлені штучні радіонукліди чорнобильського сліду -  цезій-137 та стронцій-90. Найбільший вміст штучних радіонуклідів мають іхтіофаги та бентофаги. Коефіцієнти накопичення 137Cs відносно вмісту його у воді для риби  значно вищі, ніж такі для 90Sr. Таким чином, у Запорізькому водосховищі основну радіаційну небезпеку при споживанні риб у їжу становлять радіонукліди 137Cs. Отримані результати свідчать, що показники вмісту штучних радіонуклідів є значно  нижчі за затверджені в Україні норми (ДР-2006).

 


попередня

до розкладу

наступна