Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіоекологія та радіобіологія

31 січня 2014 р., 12:00

Регламент: 10+5 хв

попередня

до розкладу

наступна


ВПЛИВ КОФЕЇНУ НА ЦИТОГЕНЕТИЧНІ ЕФЕКТИ, ЩО ІНДУКОВАНІ  В КЛІТИНАХ ЛЮДИНИ ЗА ДІЇ ОКСИДУ АЗОТУ ТА ОПРОМІНЕННЯ

(ПОРІВНЯЛЬНІ АСПЕКТИ)

 

О.М. Демченко, О.П. Пилипчук, Е.А. Дьоміна

 

Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України, відділ радіобіології та екології

 

Вступ. Віддалені наслідки іонізуючого випромінювань (ІВ) на організм людни проявляється у формуванні стохастичних ефектів, в тому числі у виникненні пухлин. Ряд широко розповсюджених у навколишньому середовищі, особливо у великих промислових центрах, хімічних сполук, в тому числі оксиду азоту (ОА) також збільшує канцерогенний ризик. При оцінці формування цих наслідків до уваги необхідно приймати додаткову дію ко-мутагенів, до яких відносять деякі медичні препарати, які в свою чергу можуть підсилювати дію вище зазначених канцерогенів. Не зважаючи на актуальність даної проблеми в Україні дослідження в цьому напрямку не проводяться. Враховуючи онкогенну небезпеку підвищеного рівня індукованих аберацій хромосом в клітинній популяції, актуальним є вивчення хромосомних перебудов в соматичних клітинах людини за дії канцерогенів хімічної та фізичної природи.

Мета роботи. Дослідити особливості впливу кофеїну на формування генетичної нестабільності в соматичних клітинах людини за дії ОА та малих доз ІВ.

Матеріали і методи. Тест-система культури лімфоцитів периферичної крові (ЛПК) умовно здорових осіб з метафазним аналізом аберацій хромосом. В якості ко-мутагену використано кофеїн (К) в концентраціях (0,4-1,2 мг/мл) крові. В якості хімічного мутагену використано ОА в концентрації 1,0 мкМ/мл. Опромінення зразків крові проводили в дозі 0,3 Гр на рентгенівському апаратіРум-17.

Результати. Одержані результати, які свідчать про комутагенний ефект К.  Встановлено, що у культурі ЛПК людини К за концентрації (0,4-1,2 мг/мл) не викликає зростання структурних перебудов хромосом, частота аберацій хромосом становить 2-3%, що відповідає середньопопуляційним значенням спонтанного рівня. За умов комбінованого впливу К (0,4-1,2 мг/мл) та ОА (1,0 мкМ/мл) відбувається зростання спонтанної частоти структурних генетичних пошкоджень, так при концентрації К 0,4 мг/мл та дії ОА частота аберацій хромосом зросла у 1,5 рази та майже у 2,5 за найбільшої концентрації відповідно. Аналізуючи загальну частоту радіаційно-індукованих аберацій хромосом при опроміненні ЛПК в дозі 0,3 Гр та дії ко-мутагену К у концентрацій 1,2 мг/мл, суттєвої різниці між цитогенетичними показниками не спостерігалось.

Висновок. Встановлено ко-мутагенний ефект кофеїну за умов комбінованої дії з оксидом азоту. За дії малих доз іонізуючого випромінювання (0,3 Гр) ко-мутагенний ефект не виявлено.

 


попередня

до розкладу

наступна