Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Атомна енергетика

29 січня 2014 р., 10:45

Регламент: 10+5 хв.

попередня

до розкладу

наступна


ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ МЕТОДІВ ОЦІНКИ ОКРИХЧУВАННЯ КОРПУСних МАТЕРІАЛІВ ВВЕР

 

Л. І. Чирко,  М. Г. Голяк

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ

 

Одним з головних методів контролю стану корпусу реактора є  програма по контролю властивостей металу корпусу реактора з використанням зразків-свідків з матеріалу корпусу даного реактора. Ці методи зводяться до побудови залежності зсуву критичної температури крихкості DТF від набраного флюенса швидких (Е ≥ 0,5 МеВ) нейтронів та визначення коефіцієнту радіаційного окрихчування АF.

Метою роботи є порівняльний аналіз існуючих нормативних документів, які прийняті у різних країнах, щодо методів обробки та аналізу даних, отриманих за результатами випробувань зразків-свідків.

У кожної країни є свій нормативних документ по регламенту випробувань зразків свідків. В Україні діє нормативний документ колишнього Радянського Союзу ПНАЕ Г-7-003-86, положення якого в деяких випадках застаріли або в ньому взагалі відсутні деякі сучасні вимоги.

 В даний час в рамках МАГАТЕ розробляється керівний документ „Unified Procedure for Lifetime Assessment of Components and Piping in NPPs with WWER type reactors“ (VERLIFE – 2003; 2008 і на розгляді нова версія VERLIFE – 2011), який покликаний об'єднати найбільш розвинені методи обробки результатів і запропонувати найбільш сучасний підхід до оцінки залишкового ресурсу корпусу реактора АЕС.

З порівняльного аналізу методів обробки результатів випробувань зразків-свідків, застосованих в документах РФ і Чехії, на прикладах даних енергоблоків АЕС України можна зробити висновки, що при знаходженні критичної температури крихкості за результатами випробувань на ударний вигин доцільно користуватися методикою ПНАЕ (з урахуванням значень межі плинності), оскільки вона приводить до меншого розкиду значень критичної температури крихкості.

Для побудови дозових залежностей зсувів критичної температури крихкості при використанні моделей на основі степеневої функції, показник степеня доцільно вибирати постійним і рівним 1/3, який встановлений на основі аналізу великої кількості даних по зміні критичної температури крихкості в умовах одночасного опромінення і термічного старіння.

Порівняння залежностей ТК(F), отриманих за методиками VERLIFE-2008 та ПНАЕ для металу зварного шва №3 корпусу реактора блоку №1 ЮУАЕС

 


попередня

до розкладу

наступна