Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Атомна енергетика

29 січня 2014 р., 11:00

Регламент: 10+5 хв.

попередня

до розкладу

наступна


СТВОРЕННЯ АЛГОРИТМУ ТА НАПИСАННЯ ПРОГРАМИ ДЛЯ ОБРАХУНКУ КРИТИЧНОЇ ТЕМПЕРАТУРИ КРИХКОСТІ НА ОСНОВІ ДАНИХ ЗАЛЕЖНОСТЕЙ УДАРНОЇ В'ЯЗКОСТІ ВІД ТЕМПЕРАТУРИ.

 

Л. І. Чирко,  О. В. Шкапяк

 

Інститут ядерних досліджень НАН України

 

Метою представленої роботи є аналіз підходу ПНАЕ-Г-7-002-86 [1] до побудови залежності KCV від Т та побудова алгоритму для подальшого написання програми, яка в свою чергу буде автоматично видавати необхідні результати. Необхідність проведення такої роботи обумовлена тим, що досить багато часу витрачається не на сам аналіз кінцевих результатів випробувань, а на одні і ті ж операції, що постійно повторюються при обрахунку проміжних дій.

За нині діючим в Україні нормативним документом ПНАЕ-Г-7-002-86 [1] обрахунок критичної температури крихкості здійснюється за наступною схемою.

Залежність ударної в'язкості від температури має вигляд:

,

де А – середнє значення KCV між верхнім KCVmax і нижнім KCVmin значеннями ударної в'язкості; В = (KCVmax - KCVmin) / 2; Т0 – температура, що відповідає значенню А; С– емпірична константа.(для зручності обчислень досить часто приймають, що KCVmin=0, як наслідок – А=В).

Значення А, В С і Т0 визначають обробкою експериментальних даних методом найменших квадратів. На графік наносять експериментальні значення ударної в'язкості для кожного з випробуваних зразків. Отримані за наведеним вище рівнянням графіки є вихідною інформацією для визначення критичної температури крихкості.

За відомим значенням межі плинності матеріалу в початковому стані (при визначенні значення Тки) або після опромінення (при визначенні значення TкF) при температурі 20°С у відповідності зі значеннями, зазначеними в табл. П2.1 [1], вибирається критеріальне значення ударної в'язкості KCV.

На графіку KCV - Т на осі ординат (вісь KCV ) відкладається значення KCV . Через отриману точку проводиться лінія , паралельна осі абсцис (вісь температур) , до перетину з кривою ударної в'язкості. Температура, що відповідає точці перетину , позначається як Т.

На графіку KCV - Т на осі ординат відкладається значення 1,5(KCV). Через отриману точку проводиться лінія , паралельна осі абсцис , до перетину з кривою ударної в'язкості. Температура, що відповідає точці перетину , позначається як Т.

Якщо різниця температур Т виявиться менше 30°С, то температура Тки або TкF (для вихідного та опроміненого станів відповідно ) набуває значення Т. Якщо ж різниця виявиться більше 30°С, то температура Тки або TкF набуває значення Т - 30°С.

Відповідно до вище написаного було побудовано алгоритм, на основі якого написана програма, яка автоматично здійснює вищенаведені розрахунки.

Достовірність розробленої програми була перевірена за допомогою програмного пакета Origin 6.1.   

Написана програма дозволила зменшити часові витрати при обрахунку Тки або TкF, перевірити правильність інших програм, які використовують закритий програмний код, та відкрити нові можливості для розв’язання проблеми ”викидів точок”, при подальшому удосконаленні алгоритму та тіла програми.

 


попередня

до розкладу

наступна