Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіоекологія та радіобіологія

31 січня 2014 р., С03

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


ХЕМІЛЮМІНЕСЦЕНЦІЯ КРОВІ ЩУРІВ ЗА ОДНОРАЗОВОГО ВВЕДЕННЯ  РІЗНИХ АКТИВНОСТЕЙ 131I

 

Ю.П. Гриневич, А.І. Липська, С.В. Телецька, Т.В. Циганок

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ

 

Важливою ланкою в регуляції клітинного метаболізму є перекисне окиснення ліпідів. За фізіологічної норми тканинам властивий низький його рівень, що підтримується за рахунок збалансованості утворення й елімінації вільних радикалів. За дії радіації такий баланс порушується, що призводить до неконтрольованого розвитку реакцій вільнорадикального окиснення. В науковій літературі практично відсутні відомості про перебіг вільнорадикальних процесів у організмі як людини, так і тварин за надходження 131I.

Представлена робота є продовженням циклу досліджень механізму перебігу вільнорадикальних процесів (ВРП) у крові тварин за дії на організм різних доз 131I.

ВРП за умов перорального (через зонд) введення 131I (3,32 кБк, 19,2 кБк, 65 кБк/на тварину) досліджували у гемолізатах крові щурів-самців лінії Вістар масою 200 ± 15 г методом індукованої Н2О2 хемілюмінесценції (ХЛ) на апаратно-програмному комплексі для реєстрації і автоматизованого аналізу ХЛ Хемілюмінометр Lum - 5773 з ФЕП Hamamatsu H5773P за показниками максимальної інтенсивності свічення (Imax) та його світлосуми (Σ300) за 5 хв. у динаміці експерименту на 0,125 (3 год), 1, 3, 7, 8, 14, 20 та 30 доби від початку введення ізотопу. Антиоксидантну ланку ВРП вивчали за активністю каталази. Кров для досліджень (0,02 мл) брали із хвостової вени тварин.

Динаміка ВРП у периферичній крові щурів має тенденцію до хвилеподібних змін показників ХЛ, величина амплітуди яких залежить від введених активностей 131I. Так, за дози 3,32 кБк/тв і 19,16 кБк/тв. максимальні значення ∑300 і Imax реєструються на 3 і 14 доби експерименту: за дози 65 кБк/тв на 1 і 14 доби, тоді як мінімальні значення - на 7, 8 доби. Відновлення кінетичних параметрів ХЛ реакції спостерігали на 22 та 30 доби експерименту. Зміни конфігурації хемілюмінограм в усі терміни спостережень і за всіх введених активностей не реєстрували, що свідчить про збереження співвідношень основних метаболітів фізико-хімічних реакцій, повязаних з емісією квантів світла. Хвилеподібна зміна інтенсивності ВРП, очевидно, повязана як з  хвилеподібним перерозподілом ізотопу між органами і тканинами, так і з особливостями процесу його виведення, а незначне їх відхилення від контролю – з низьким вмістом ізотопу у крові. Слід зазначити, що вже через 24 години після опромінення щитоподібної залози зменшується активність тиреопероксидази і тиреоїдний статус, зниження якого найбільш значиме у віддалений період, а також  відбуваються фазні зміни у крові тиреоїдних гормонів, що контролюють перекисні процеси. Величина амплітуди Imax обумовлена функціональною активністю ключових ферментів антиоксидантного захисту – супероксиддисмутазою і діючою спряжено з нею каталазою. Її активність у крові щурів незначно змінювалась упродовж експерименту за всіх введених доз. Показано, що зміни ХЛ показників крові і її каталазної активності протилежно спрямовані. Внаслідок такого перебігу ВРП зберігаються неушкодженими клітинні мембрани, їх транспортна, рецепторна та енерготрансформуюча функції. Встановлено, що одноразове введення 131I в зазначених активностях суттєво не впливає на рівень перекисних процесів та динаміку їх перебігу у гемолізатах крові і не призводить до істотних порушень прооксидантно – антиоксидантної рівноваги.

 


попередня

до розкладу

наступна