Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Атомна енергетика

28 січня 2014 р., АЕ1

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


ВПЛИВ ЗОВНІШНІХ ПОДІЙ НА БЕЗПЕЧНУ ЕКСПЛУАТАЦІЮ ДОСЛІДНИЦЬКОГО ЯДЕРНОГО РЕАКТОРА ВВР-М

 

В.І. Слісенко, Н.І. Мазіна, В.М. Макаровський

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ

 

За результатами обстеження і оцінки технічного стану будівельні конструкції [1], будівлі і споруди ДЯР ВВР-М відповідають вимогам загальнобудівельних нормативних документах, а також нормативним документам з ядерної радіаційної безпеки щодо забезпечення міцності несучої спроможності та працездатності будівельних конструкцій і можуть експлуатуватися без обмежень. Згідно досліджень геолого-тектонічних умов і сейсмічної безпеки, проведених Інститутом геофізики НАН України [2], територія майданчика реактора відноситься до територій із сейсмічністю на 1 бал вище фонової, тобто граничний землетрус до 5 балів, максимально розрахунковий – 6 балів.

Згідно даних метеорологічних служб у м. Києві найтеплішим місяцем є липень, середня температура в інтервалі від +19,8 0С до +39 0С, а найхолоднішим – січень, середня температура від 5,9 0С до 310С. Робоча температура елементів системи автономного електроживлення реактора знаходиться у діапазоні від 40 0С до +600С.

Майданчик реактора знаходиться за зоною катастрофічного затоплення (наприклад, при прориві греблі Київської ГЕС), бо абсолютна відмітка майданчика реактора 167м, в той час як абсолютна відмітка нормального рівня води в р. Дніпро біля м. Києва – 83м.

Смерчі та сильні вітри не вплинуть на елементи системи автономного аварійного електроживлення через те, що вони знаходяться у приміщеннях головного корпусу, який захищає їх від дії смерчів та сильних вітрів. Згідно довідки [3], характер циркуляційних процесів і фізико-географічних особливостей України зумовлюють утворення смерчів у будь-якому регіоні з 65% ймовірністю. Для Київської області ймовірність виникнення смерчу дорівнює 10% (1 раз за 10 років). Таким чином, такі зовнішні події, як смерчі, пісчані бурі, урагани, що можуть виникнути на майданчику розташування ДЯР не приведуть до аварійної ситуації будівельних конструкцій.

Майданчик ВВР-М ІЯД НАН України розташовано на відстані ~ 6 км від аеропорту "Київ". Найближча відстань до глісади аеропорту «Київ» ~ 3 км. Розглядається запроектна аварія (ймовірність такої аварії 10-9 год-1) [4], пов’язана з аварією літака середнього класу, рейси яких виконуються аеропортом "Київ". Навіть за консервативної оцінки, що не враховує втрати енергії налітаючого предмету (двигуна літака) на руйнування зовнішніх стін будівлі реактора, руйнування захисної стінки і проникнення стороннього предмету крізь бетонний корпус реактора у активну зону не відбудеться.

Таким чином, будь-які конструкції та споруди дослідницького ядерного реактора стійкі до прояву зовнішніх екстремальних природних явищ і техногенних факторів.

 

1. ИЯР ВВР-М отчет о выполнении работ по обследованию и оценке технического состояния строительных конструкций и сооружений ИЯР ВВР-М, важных для безопасности ИЯИ 01.01.00.000 ОТ, Киев, 2008.

2. Доисследование геологических условий и сейсмической опасности исследовательского реактора ВВР-М ИЯИ НАН Украины, Киев, 1992.

3. Довідка Центральної геофізичної обсерваторії, лист №16-13/726/05-209 від 15.04.13 р.

4. Звіт ІЯД НАНУ. Результати проведення «стрес-тестів» дослідницького ядерного реактора №ЗСТ.03-014-13, Київ, 2013.

 


попередня

до розкладу

наступна