Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна фізика

28 січня 2014 р., вівторок, ЯФ09

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


МОДЕЛЬ ТОЧКОВОЇ ЧАСТИНКИ ДЛЯ ПРУЖНОГО РОЗСІЯННЯ ДЕЙТРОНІВ ЛЕГКИМИ α-КЛАСТЕРНИМИ ЯДРАМИ

 

В. П.  Михайлюк

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ

 

На основі α-кластерної моделі з дисперсією [1] для ядер вуглецю та кисню і теорії багаторазового дифракційного розсіяння розраховано повний набір поляризаційних характеристик пружного розсіяння дейтронів з енергіями 400 і 700 МеВ ядрами 12С і 16О.

При виконанні розрахунків застосовувалось наближення «точкового» дейтрона, відповідно до якого багаторазова амплітуда d-А розсіяння будувалася за допомогою амплітуд d-α розсіяння, які обирались у найбільш повному вигляді з урахуванням усіх спін-спінових доданків

,                          (1)

                                          (2)

де комплексні параметри  визначалися шляхом підгонки диференціальних перерізів і поляризаційних спостережуваних для дейтронів, пружно розсіяних ядрами 16О, а зв‘язок між цими параметрами та параметрами  наступний

.                                         (3)

 

Зазначимо, що в цьому підході характеристики пружного d-12С розсіяння розраховувалися без використання параметрів, що підганяються.

На основі такої моделі отримано аналітичні вирази для амплітуд пружного розсіяння дейтронів ядрами 12С і 16О. Проведені розрахунки показують, що розраховані характеристики d-12С і d-16О розсіяння в основному узгоджуються з наявними експериментальними даними, особливо при енергії 700 МеВ. Для енергії 400 МеВ розбіжності між результатами розрахунків і експериментальними даними збільшуються. Така поведінка розрахованих характеристик розсіяння може бути пов'язана з тим, що зі зменшенням енергії частинок, що налітають, умови застосування дифракційного наближення можуть гірше виконуватися, а ефекти ядерної рефракції стають більш помітними.

 

1.      Бережной Ю.А., Михайлюк В.П. Альфа-кластеризация в процессах рассеяния частиц и легких ядер ядрами // ЭЧАЯ – 2008. – Т. 39, Вып. 2. – С. 437 – 506.

 


попередня

до розкладу

наступна