Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна фізика

28 січня 2014 р., вівторок, ЯФ10

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


ДОСЛІДЖЕННЯ ВЗАЄМОДІЇ ДЕЙТРОНІВ З ЯДРАМИ 124Sn

ПРИ ПІДБАРЄРНИХ ЕНЕРГІЯХ

 

Ю. М. Павленко, В. П. Вербицький, О. В. Бабак, О. І. Рундель,

О. К. Горпинич, О. Д. Григоренко, А. В. Степанюк

 

Інститут ядерних досліджень НАН України

 

Дослідження підбар’єрної взаємодії дейтронів з ядрами 58,62Ni, 124Sn і 208Pb [1-3] показали, що врахування процесів розщеплення дейтронів в кулонівському полі цих ядер у наближенні точкового дейтрона не дозволяє описати значне зменшення експериментальних значень перерізів пружного розсіяння порівняно з резерфордівськими в області середніх та задніх кутів.

В даній роботі для аналізу пружного розсіяння d + 124Sn при підбар’єрних енергіях побудовано потенціал взаємодії дейтронів з ядрами мішені в рамках моделі однократної згортки з використанням комплексного потенціалу динамічної поляризованості. Густини розподілу матерії дейтрона розраховувалися на основі його хвильових функцій у зовнішньому полі та їхніх аналітичних представлень. Класичні кулонівські точки повороту дейтрона при підбар’єрних енергіях знаходяться за областю ядерної взаємодії, а врахування скінченності розмірів та поляризації дейтрона електричним полем ядра призводить до значного посилення ядерної взаємодії в периферійній області. Таким чином, нейтрон може проникати під бар’єр, де на нього діють ядерні сили, внаслідок чого збільшується ймовірність (d, p) реакцій і зменшується переріз пружного розсіяння.

Розрахунки перерізів пружного розсіяння дейтронів ядрами 124Sn наведено на Рис. 1. Обчислення перерізів виконувалося без варіації будь-яких параметрів.

 

 

 

 

Рис. 1. Диференціальні перерізи пружного розсіяння дейтронів на ядрах 124Sn. Експериментальні дані, отримані при Ed = 4,0; 5,0 і 5,5 МеВ [2], позначено точками. Суцільна крива – розрахунки, виконані для енергії дейтронів Ed = 4,0 МеВ, штрихова крива – Ed = 5,0 МеВ і пунктирна – Ed = 5,5 МеВ.

 

Розраховані перерізи розсіяння значно краще узгоджуються з експериментальними даними, ніж було досягнуто в [2]. Отримані результати узгоджуються також з наведеними в [1, 3] даними, що свідчать про суттєву роль процесів передачі нейтрона при підбар’єрній взаємодії дейтронів з ядрами.

 

1. Ю.Н. Павленко, К.О. Теренецкий, В.П. Вербицкий и др. // Изв. РАН, сер. физ. – 2012. – Т. 76, №8. – С. 1003.

2. Yu.N. Pavlenko, K.O. Terenetsky, V.P. Verbitsky et al. // 2 Intern. Conf. “Current Probl. In Nucl. Phys. and Atom. En”, June 09-15, 2008, Kyiv, Ukraine. – Abstracts. – P. 179.

3. Yu.NPavlenko, K.OTerenetsky, V.PVerbitsky et al. // Nucl. Phys. and Atom. En. – 2010. – V. 11, 4. – P. 400.

 


попередня

до розкладу

наступна