Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна фізика

31 січня 2014 р., п’ятниця, 12:45

Регламент: 10+5 хв.

попередня

до розкладу

наступна


Моделювання коліматора

для протонної мініпучкової терапії

 

Є.Л. Момот 1,2, В.М. Пугач1, Й. Презадо3

 

1Інститут ядерних досліджень НАН України

2Київський національний університет ім. Тараса Шевченка

3Лабораторія моделювання для нейробіології та онкології CNRS (Франція)

 

Найбільшою складністю при розробці адекватного коліматора для протонної мініпучкової терапії (pMBRT — proton minibeam radiation therapy) є максимальне зменшення розмивання пучка протонів на стінках коліматора.

В даній роботі представлено вивчення коліматорів для  pMBRT шляхом моделювання у програмному пакеті GATE v_6.2.  GATE — це програмне середовище розроблене для моделювання у сфері медичної фізики та створене на базі Geant4 v_9.5.

 Було змодельовано випадок ідеального коліматора. В даному моделюванні використовувалась енергія протонів 105 МеВ, розмір поля (1х1) см2, (2х2) см2, два коліматора з латуні та свинцю різних розмірів та форми, а також циліндричний водний фантом довжиною 16 см та радіусом 8 см, ширина пучка, тобто відстань між коліматорами, рівна 0,7 мм. Відстань між водневим фантомом та коліматорами складає 20 см. Розглядається лише випадок, коли пучок нерухомий і працює лише в одному напрямку. Чутливі зони, де вимірюється поглинута доза, розташовані на глибинах 1 см, 2 см, 3 см, 4 см, 5 см, 6 см 7 см та 8 см фантому.

У просторових фракціонованих методів РТ профілі дози складаються з піків та западин, тобто високі дози на шляху пучка та низькі дози — між пучками. Мінімум дози в центральному регіоні між двома пучками називається западиною дози, а доза в центрі пучка — це сам пік дози. Відношення цих величин називається PVDR (peak-to-valley dose ratio) і грає ключову роль в біологічній реакції. В практичних застосуваннях важливо, щоб PVDR було максимальним для того, щоб забезпечити збереження і виживання нормальних тканин.

В наведеній роботі представлені розрахунки PVDR та порівняння для різних типів полів, різних типів коліматорів та визначено найбільш ефективний варіант для pMBRT.

 


попередня

до розкладу

наступна