Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіоекологія та радіобіологія

31 січня 2014 р., 14:30

Регламент: 10+5 хв

попередня

до розкладу

наступна


ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ ХОЗЛ  У ПАЦІЄНТІВ, ЯКІ ЗАЗНАЛИ ІНГАЛЯЦІЙНОГО ВПЛИВУ РАДІОНУКЛІДІВ РАДОНУ-222

 

А.С. Ряжська

 

ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини» НАМН України

 

Природні джерела іонізуючого випромінювання належать до категорії розповсюджених та постійно діючих фізичних факторів довкілля, які впливають на здоров’я людини. В роботах українських і російських пульмонологів і патоморфологів показані клінічні і морфологічні особливості хронічного бронхіту в учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на ЧАЕС, які зазнали інгаляційного надходження радіонуклідів. На сьогоднішній день питання про інгаляційні ефекти радону-222 стосовно хронічної бронхолегеневої патології залишається невирішеним.

Метою дослідження було надати комплексну клінічну та патоморфологічну характеристику стану бронхолегеневої системи у хворих на хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) з числа мешканців регіонів з високою активністю радону-222 в повітрі житлових приміщень Рокитнянський район (РР) Київської області (КО).

Об'єкт дослідження: бронхолегенва система 218 осіб, які проживають на радононебезпечних територіях, 111 осіб без впливу радону-222, УЛНА (45 пацієнтів хворих на ХОЗЛ). За міжнародними критеріями оцінки Рокитнянський район Київської області відноситься до радононебезпечних територій.

Методи дослідження: дозиметричні, загально клінічні, функціональні (пневмотахометрія), ендоскопічні, патоморфологічні , пульмонологічний скрінінг, метод пасивної трекової радонометрії, статистичні. Апаратура: пневмотахометр, рентгенологічне устаткування, бронхофіброскоп, іскровий лічильник, твердотільні трекові детектори, радонометри.

Результати: Середньорічні еквівалентні дози опромінення бронхолегеневої тканини для досліджуваних осіб склали від 13 до 260 мЗв за рік, що більше ніж в 70% випадків перевищує середньозважене по країні (31 мЗв на рік). За попередніми оцінками населення РР КО за останні 10 років отримало дози опромінення на легені зпівставні за величиною з дозами опромінення у УЛНА на ЧАЕС. Надано комплексну клінічну, лабораторну, функціональну та інструментальну характеристику стану бронхолегеневої системи жителів забруднених радіонуклідами регіонів і осіб, які проживають на радононебезпечних територіях. Встановлено значну поширеність ХОЗЛ серед мешканців РР КО. Перебіг ХОЗЛ має первинно-хронічний характер. Обструктивні порушення вентиляції (бронхоспазм експіраторний колапс дистальних бронхів, синдром гіпотонічної дискінезії мембранозної частини трахеї і головних бронхів) переважають в структурі порушень зовнішнього дихання. В клінічному аналізі харкотиння у багатьох хворих визначено часткову метаплазію епітелію бронхів. Бронхоендоскопічні дослідження свідчать про перевагу атрофічних і катарально-склеротичних змін слизової оболонки бронхів. При патоморфологічному дослідженні майже у всіх досліджуваних осіб виявлені зміни, характерні для хронічного запального процесу із склерозом та гіалінозом епітеліальної базальної мембрани. Серед обстежуваних хворих виявлено 7 осіб хворих на рак легенів. У мешканців регіонів з високою активністю радону-222 в повітрі житлових приміщень разом з ХОЗЛ найбільш часто виявляється супутня патологія щитоподібної залози та шлунково-кишкового тракту. Перебіг ХОЗЛ у мешканців радононебезпечних територій має схожі риси з таким, що є у УЛНА на ЧАЕС, але обсяг проведених досліджень не дозволяє зробити остаточні висновки.


попередня

до розкладу

наступна