Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Атомна енергетика

28 січня 2014 р., АЕ3

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


Базисні положення культури безпеки

експлуатації атомних станцій

 

С. І. Азаров1,  В. Л. Сидоренко2,  Ю. П. Середа2

 

Інститут ядерних досліджень НАН України, Київ

Інститут державного управління у сфері цивільного захисту ДСНС України, Київ

 

Становлення нової культури безпеки, що спирається на підвищення ступеня розвиненості особистості і суспільства, можливо в результаті перетворення свідомості всіх верств суспільства. Утворення при цьому має носити випереджаючий характер, що дозволяє суспільству перейти від пріоритету захисту в сформованих ситуаціях до пріоритету запобігання цим ситуаціям, до усунення причин загроз, до забезпечення безпеки своєї життєдіяльності, у забезпеченні якої важливе значення має загальнодержавна програма підвищення культури безпеки, що включає, по-перше, комплекс заходів, спрямованих на попередження, своєчасне виявлення та локалізацію небезпечних ситуацій у побутовій і виробничій сферах; загальне підвищення рівня інформативності та обізнаності громадян з питань забезпечення безпеки; достатнє фінансування; розробку відповідних законів та нормативно-правових актів з питань забезпечення безпеки життєдіяльності, а по-друге – управління безпекою життєдіяльністю [1].

Культура безпеки (safety culture) – це складова загальної культури експлуатуючої організації, яка включає у себе загальні цінності, погляди і моделі поведінки, що дають специфічні особливості. Культура безпеки є каталізатором підвищення рівня безпеки атомних станцій (АС) шляхом науково-обґрунтованого забезпечення керівників підприємств об'єктивними даними щодо розвитку та впровадження стратегічних ініціатив, які мобілізують обслуговуючий персонал на мінімізацію техногенних ризиків.

Умовою безпечної експлуатації любої АС є знання і розуміння у повному обсязі потенційних небезпек, що пов'язані з використанням даних об'єктів. Безпечне існування АС та забезпечення їхньої ефективної роботи вимагає створення належної нормативно-правової бази і нові підходи для підвищення рівня техногенної безпеки шляхом синтезу системи забезпечення культури безпеки експлуатації певних об'єктів. Комплексний підхід до безаварійної експлуатації АС передбачає безперервне вдосконалення напрямків і розробки нових нормативно-правових аспектів та організаційно-розпорядчих документів, де центральне місто займає культура безпеки.

Базові положення культури безпеки на вищому рівні безпечної експлуатації АС наступні: роль держави у підтримці національної безпеки на високому рівні; встановлення пріоритетів техногенної безпеки над економічними та виробничими цілями; встановлення персональної відповідальності керівного органу за забезпеченням техногенної безпеки; науково-технічне обґрунтування безпечної експлуатації ядерних установок з врахуванням "людського фактора"; оптимізація захисних засобів; обмеження вихідних подій, що приводять до аварійних ситуацій; раннє виявлення ознак передаварійних ситуацій і запобігання розвитку тяжких аварій на АС та їх наслідків; аварійна готовність і реагування на техногенні і природні надзвичайні ситуації; захист теперішніх та майбутніх поколінь від наслідків техногенних аварій.

Таким чином, культура безпеки експлуатації АС – це набір норм, правил, стандартів, інструкцій та особливостей виробничої діяльності експлуатуючої організації та окремих осіб, які встановлюють, що проблемі техногенної безпеки, яка володіє вищим пріоритетом, приділяється увага, обумовлена їх соціальною значимістю.

 

1. Проблеми впровадження культури безпеки в Україні: аналіт. доп. / Ю. М. Скалець-кий, Д. С. Бірюков, О. О. Мартюшева, Л. Д. Яценко. – К.: НІСД, 2012. – 56 с.

 


попередня

до розкладу

наступна