Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
8-12 квітня 2019 р.

Тези доповідей

Секція: Ядерна енергетика

10 квітня 2019 р., середа, С1

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


КОНСТРУКЦІЯ І ХАРАКТЕРИСТИКИ ТЕПЛОВИДІЛЬНОЇ ЗБІРКИ

ЗІ СТРИЖНЕВИМИ ТВЕЛАМИ ДЛЯ ДОСЛІДНИЦЬКИХ

ЯДЕРНИХ РЕАКТОРІВ ТИПУ ВВР-М

 

М. М. Бєлаш, А. В. Куштим, В. В. Зігунов, О. О. Слабоспицька

 

Науково-технічний комплекс «Ядерний паливний цикл»

Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України,

Харків, Україна

 

Останніми роками намітилась тенденція до використання в паливних збірках для дослідницьких реакторів твелів стрижневої конструкції. Це пов’язано з тим, що вони є більш дешевими у виробництві, у порівнянні з трубчатими твелами збірок типу ВВР-М2.

В роботі представлена конструкція тепловидільної збірки ТВЗ-ХД2 [1] (рис. 1а), розробленої для використання в дослідницьких ядерних реакторах типу ВВР-М, приведені схеми виготовлення та результати досліджень паливних таблеток, твелів та ТВЗ-ХД2 в обґрунтування їх працездатності.

Паливна збірка ТВЗ-ХД2 складається з каркасу (рис. 1б) та 18 твелів (рис. 1в), що містять оболонку із сплаву Е110, яка загерметизована двома заглушками, фіксатор та паливний сердечник із композиції дисперсійного типу UO2+Al [2]. Каркас включає центральний несучий вузол у вигляді труби з перехідними кінцевими деталями, нижню та верхню дистанційні решітки (рис. 1г), головку та хвостовик. Твели можуть бути виготовлені як в контейнерному варіанті, де паливні таблетки розміщені в оболонці з боковим зазором, так і в зчепленому, де дисперсійний паливний сердечник  металургійно з’єднаний з оболонкою.

При обґрунтуванні вибору матеріалів для твелів і ТВЗ керувалися наступними критеріями: значення міцності та плинності, теплофізичні та ядерні показники, корозійна стійкість в теплоносії, сумісність паливних, матричних, конструкційних матеріалів між собою при виготовленні і в експлуатації.

Описание: Описание: I:\Киев 2019\Рис. 1.jpg



 

1.    В.С. Красноруцький, М.М. Бєлаш, А.В. Куштим, В.В. Зігунов. Тепловидільна збірка для дослідницької ядерної установки. Патент України на винахід №117393 від 25.07.2018 р.

2.    М.М. Бєлаш, А.В. Куштим, В.В. Зігунов. В.С. Красноруцький Спосіб виготовлення дисперсійного ядерного палива. Патент України на винахід №112268 від 10.08.2016 р.


попередня

до розкладу

наступна