Наукова конференція Інституту ядерних досліджень НАНУ
27-31 січня 2014 р.

Тези доповідей

Секція: Радіоекологія та радіобіологія

31 січня 2014 р., С06

Регламент: стендова доповідь

попередня

до розкладу

наступна


ВЗАЄМОДІЯ ВПЛИВУ СТРЕСУ ТА ПОПЕРЕДНЬОГО ГАММА-ОПРОМІНЕННЯ НА СТАН ВИЩОЇ НЕРВОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЩУРІВ

 

В. В. Талько, В. В. Варецький, М. В. Шелковський

 

ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини АМН України», м. Київ

 

В аварійних ситуаціях, таких як аварія на ЧАЕС, люди, що зазнають впливу іонізувального випромінення водночас піддаються впливу низки стресових чинників. Однак, у разі малих доз опромінення аналіз медичних наслідків такого поєднаного впливу найчастіше обмежується дискусією стосовно того, який з цих чинників має більше значення, особливо якщо йдеться за психоневрологічні розлади, які у постраждалих внаслідок аварії були чи не найпоширенішими. У проведеному експериментальному дослідженні, результати якого доповідаються, певною мірою моделювалася реальна ситуація: попередньо опромінених в нелетальних дозах тварин піддавали впливу стресу (електрошок) і за даними поведінкових реакцій впродовж двох місяців визначали динаміку змін показників функціонального стану ЦНС.

Результати виконаної роботи в цілому дадуть змогу з’ясувати закономірності формування ефектів комбінованого впливу радіаційних та нерадіаційних чинників, що має фундаментальне значення і сприятиме обґрунтуванню патогенетичних засобів, спрямованих на попередження чи коригування виявлених

Мета – визначити зміни поведінкових реакцій щурів на нерадіаційний стрес за умов попереднього опромінення в дозах 0,5 та 1,0 Гр на тлі застосування речовин з антиоксидантними властивостями.

Стан ВНД щурів оцінювали за показниками умовнорефлекторних реакцій активного уникання (човникова камера), всього проаналізовано 5 основних показників. Застосовували одноразове тотальне опромінення гамма-квантами (60Coтерапевтична установка «Рокус»). Дослідження проведені при дозах 0,5 та 1,0 Гр на 124 безпородних білих щурах, розподілених на 8 груп: контроль, стрес, опромінення 0,5 Гр, 1,0 Гр, опромінення 0,5 Гр + стрес, опромінення 1,0 Гр + стрес, опромінення 0,5 Гр + стрес+ АО, опромінення 1,0 Гр + стрес + АО. Стресування здійснювали шляхом електричного подразнення тварин (електрошок) протягом 20 хв, що безпосередньо передувало тестуванню. Таким чином протягом приблизно двох місяців проведено 12 тестувань тварин. В ролі антиоксидантів були: 30 % олійний розчин альфа-токоферолу ацетату та аскорбінова кислота. Щоденне згодовування цих речовин починали за п’ять днів до початку регулярних тестувань і продовжували до кінця всього експерименту.

Дослідження показало, що реакція поведінкових показників на ізольований та комбінований вплив опромінення та стресу при негативному підкріпленні характеризується ознаками пригнічення функції центральної нервової системи. У разі позитивного підкріплення та спонтанної активності реакція характеризується стимуляцією. В обох випадках комбінований вплив був не адитивним, при чому взаємодія впливів досліджуваних чинників завжди мала протилежний напрямок і зменшувала їх сумарний вплив. Зменшення внеску взаємодії опромінення та стресу під впливом антиоксидантів вказує на участь вільнорадикального механізму. Оскільки взаємодія зменшує реакцію на комбінований вплив порівняно з сумарним впливом кожного з чинників, застосування антиоксидантів за цих умов може призводити до збільшення загальної реакції на комбінований вплив цих чинників.

 


попередня

до розкладу

наступна